Århusianske virksomheder arbejder sammen om CSR

I Århus er flere små og mellemstore virksomheder gået sammen om at tage socialt ansvar.

04.11.2014

CSR.dk

Flere mindre virksomheder fra Århus samler sig i netværk for at arbejde sammen om CSR. CSR-rådgiver Morten Hove Tang-Jensen fortæller til Jyllandsposten, at virksomhederne på den måde kan drage nytte hinanden.

”Det kan være effektivt for mindre virksomheder at løfte et socialt ansvar sammen. Selv om de er begyndt på arbejdet med CSR, har de ikke en afdeling, som udvikler konceptet. Derfor har virksomhederne brug for inspiration og erfaringer fra hinanden”, siger Morten Hove Tang-Jensen til Jyllandsposten.

Læs også: Utraditionelt CSR-samarbejde

I Århus er der allerede nu flere eksempler på CSR-samarbejde mellem forskellige virksomheder. Blandt disse findes et samarbejde mellem kommunen og mindre virksomheder i Bispehaven og Gellerup. Samarbejdet har til formål at løfte lokalområdet og få de unge i job.

Desuden har interesseorganisationen Lederne for to år siden startet et netværk, hvor mellemstore virksomheder indgår i netværk med henblik på at håndtere deres indtog på det globale marked.

Fra de nystartede netværk lyder det, at samarbejdet gør det muligt hurtigere at påbegynde CSR-arbejdet. Ifølge Morten Hove Tang-Jensen skal virksomhederne dog være opmærksomme på særligt én ting:

”I et lille et land som Danmark skal man også huske at være varsom med, hvordan man indgår i sådanne netværk i forhold til konkurrencemæssige overvejelser”.

-KLZ

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025CSR.dk

Ny måling: Klimakrisen rasler ned på danskernes bekymringsliste

23.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Sanda Ojiambo: Ansvarlig forretning er nøglen til fremtidens vækst

23.04.2025CSR.dk

Tilbagetog? Bilproducenter går efter alternativer til elbilen

23.04.2025CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

22.04.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Lemvigh-Müller er valgt som en af InstallatørGruppens foretrukne grossister

22.04.2025CSR.dk

Sol og vind står stærkest: Dansk superfond justerer kursen i det grønne investeringslandskab

22.04.2025Klimaklar

Sponseret

Mød os på LOOP Forum - og book 20 min gratis sparring med Klimaklar-rådgiver

18.04.2025CSR.dk

Mangfoldighed under pres: Danske erhvervsgiganter står fast

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle