21 initiativer skal nedbringe energiforbruget

Krav til vinduer og andre byggematerialer, bedre rådgivning og en forbedret energimærkningsordning er blandt de 21 regeringsinitiativer, der skal begrænse energiforbruget i bygninger.

Energirenoveringsstrategien er en vigtig del af regeringens indsats for at omlægge energiforsyningen, siger klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen. Foto: Ulrik Jantzen. .

06.05.2014

CSR.dk

En opgradering af energikravene til vinduer og andre dele af bygningers klimaskærm er blandt de 21 konkrete initiativer som klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen netop har præsenteret.

Initiativerne forventes at kunne reducere energiforbruget til varme i eksisterende bygninger med 35 procent inden 2050 og er en del af regeringens strategi for energirenovering af bygninger.

Rasmus Helveg Petersen betegner energirenoveringsstrategien som den største samlede strategi nogensinde for at reducere forbruget af energi i eksisterende byggeri i Danmark.

”Den er en væsentlig milepæl i vores omstilling til et energieffektivt samfund”, siger klima-, energi- og bygningsministeren og fortsætter:

”Vi sender et vigtigt signal til både bygningsejere og byggeindustrien. Det håber jeg, at branchen vil bruge som grundlag for en langsigtet indsats og investeringer i nye teknologiske løsninger”.  

Energirenoveringsstrategien er blevet til gennem et tæt samarbejde med over 40 organisationer inden for bygge-, energi- og finansieringsbranchen samt en række videninstitutioner.  

Se nærmere på de 21 initiativer 

Fordyb dig i hele energirenoveringsstrategien 

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Valified
Webinar
Webinar for konsulenter, rådgivere og konsulenthuse

Sådan bruger du ESG-benchmark som salgs- og analyseprodukt i din rådgivning

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtigt byggeri

Dette kursus giver en dybdegående introduktion til bæredygtighed byggeri med særligt fokus på krav og retningslinjer, der er relevante for offentlige bygherrer.

Dato

19.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V