Amerikansk ngo bliver til virksomhed: "Vi kan hjælpe flere på den måde"

Amerikanske Samasource er gået fra at være en klassisk hjælpeorganisation til at tjene penge på at stifte it-selskaber i udviklingslande. Danske Bestseller Foundation er en af hovedinvestorerne.

Bestseller Foundation har investeret 1,8 millioner i Samasources it-center i Nairobi, har betyder kapacitet til at udvide med flere medarbejdere. Foto: Samasource. .

23.05.2017

CSR.dk

Den amerikanske udviklingsorganisation Samasource har taget en kommcerciel drejning væk fra tilværelsen som ngo og er begyndt at stifte private it-firmaer i udviklingslande. En beslutning der, ifølge økonomidirektør i virksomheden, Tony MacDonald, gør organisationen bedre i stand til at hjælpe mennesker og samfund ud af fattigdom.

Læs også: Innovationspris skal nedbringe plastaffald i havet

”Ved at fokusere ligeligt på effekt og profit er vi i stand til at hjælpe flere mennesker, end vi kan som ngo”, siger Tony MacDonald, CFO i den San Francisco-baserede organisation, til Altinget. 

Han fortæller, at virksomheden har været i stand til at skabe et konsistent overskud – og samtidig nå sine effektmål på samtlige parametre. Transformationen har især været mulig med støtte fra danske Bestseller Foundation.

Kan hjælpe flere, hvis der er profit
Bestseller Foundation fokuserer på at støtte sociale tiltag i udviklingslande, som eksempelvis virksomheder med vækstpotentiale. Derfor har den danske fond valgt at investere 270.000 dollars, svarende til 1,8 millioner kroner, i det it-selskab Samasource driver i Kenyas hovedstad, Nairobi.

Investeringen betyder, at Samasource er i stand til at udvide med 200 nye arbejdspladser i virksomheden.

Bestseller Foundations direktør, Kristian Sloth, synes det er klogt af Samasource, at de har valgt at gå erhvervsvejen:

”Jo bedre det går Samasource, desto flere etager kan de inddrage i den bygning, de bor i, og jo hurtigere kan de gå ud og rekruttere de næste 100 arbejdsløse og åbne op i en ny by eller et nyt land. Men det kan de ikke, hvis der ikke er profit”, siger Kristian Sloth til Altinget. 

Tony MacDonald er glad for samarbejdet med den danske fond, ikke mindst for Bestseller Foundations ambition om at skabe forbedrede sociale forhold.

”Vi havde ikke forventet, at vi ville være i stand til at finde en partner, som på samme tid ville skabe social forandring og acceptere et lavt afkast – og som oven i købet ville være villig til at foretage en så risikabel investering”, siger Tony MacDonald til Altinget. Han tilføjer:

”Uden Bestseller tror jeg ikke, vi overhovedet ville være gået den vej. Og i hvert fald ikke så hurtigt”.

Oplæring og opkvalificering
Formålet med Samasources arbejde er helt konkret at hjælpe fattige uden uddannelse ind på det formelle arbejdsmarked.

I Samasources it-selskaber skal de ansatte løse forskellige dataopgaver. Det kan eksempelvis være at ”lære” teknologi at kende forskel på hunderacer, så en mobiltelefon i fremtiden kan karakterisere en hunds race, hvis man lader den scanne sit levende kæledyr.

Læs også: Fortsat fremskridt for Unilevers bæredygtige vækst

Dataopgaver som denne kan læres gennem kurser og oplæring, fortæller Tony MacDonald. Og med tiden forventer han, at de ansatte kan opkvalificere sig yderligere:

”Vores mål er at kunne levere de mest avancerede produkter udelukkende ved hjælp af folk, som er startet på bunden af pyramiden. På den måde kan vi hjælpe dem med at skabe karrierer, der er bæredygtige på langt sigt”, siger Tony MacDonald.

Læs mere om Samasource her.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

16.05.2025CSR.dk

CopenPay udvider: København belønner grønne turister

15.05.2025CSR.dk

DTU vil sikre social impact fra idéfasen

14.05.2025CSR.dk

Investorer fastholder interessen for bæredygtige investeringer trods politisk modvind

13.05.2025CSR.dk

Diversitet bliver nøglen til at tiltrække næste generation af medarbejdere

13.05.2025CSR.dk

Randers Tegl skruer ned for CO2 og op for konkurrenceevnen

12.05.2025CSR.dk

Digitalisering som løftestang for bæredygtighed og ESG

09.05.2025CSR.dk

Nu skal ecodesign og produktdata på SMV’ernes dagsorden

09.05.2025CSR.dk

Madspild stiger i Danmark trods EU-mål om reduktion

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Bag om billederne fra verdens brændpunkter med Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.10.2024

Sted

København, Odense og Århus

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Invest in Women: En aften for forandring i verden ~ Folkekirkens Nødhjælp

Gå ikke glip af årets mest inspirerende aften! Deltag i velgørenhedsarrangementet Invest in Women i Moltkes Palæ. En spændende aften om kvinders økonomiske empowerment og ligestilling – med stærke keynote-speakers og netværk.

Dato

06.02.2025

Sted

Moltkes Palæ, Dronningens Tværgade 2, 1302 København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

19.05.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015. EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkurset afsluttes med en 2-timers eksamen, og du vil også blive evalueret for din fremgang under kurset. Når du består både eksamen og forløbet, vil du modtage et anerkendt CQI and IRCA-certifikat.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Sinatur Hotel Frederiksdal Sjælland, Frederiksdalsvej 360, 2800 Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle