Arbejdsgivere presser syge medarbejdere på job

Selvom man er syg, tager mange stadig på arbejde. For chefen presser nogle gange medarbejdere til at møde frem, selvom de burde blive hjemme. En stigende tendens, viser erfaringer fra fagforening.

Mange føler sig presset på job trods sygdom, viser en ny Epinion-undersøgelse..

27.08.2015

CSR.dk

En ny undersøgelse fra Epinion viser, at mange medarbejdere føler sig presset til at tage på arbejde, selvom de er syge.

Blandt andet viser undersøgelsen, at 18 procent af HK/Privats medlemmer har oplevet, at blive presset på arbejde af deres arbejdsgiver, selvom de var syge.

Læs også: Seksuelle minoriteter oplever diskrimination på jobbet

Og det er genvejen til et dårligt arbejdsmiljø, mener næstformand i HK/Privat, Marianne Vind.

”Når man er uarbejdsdygtig, har man ret til at blive hjemme, og så skal chefen ikke presse dig til at tage på arbejde. Det gør det sværere at blive rask, og man risikerer at smitte kollegerne. Samtidig skaber det en kultur, hvor man mistænkeliggør medarbejderne og slet ikke viser tillid til dem”, siger hun ifølge Avisen.dk. 

Hos en anden fagforening, FOA, oplever man ligeledes en stigning i antallet af medlemmer, der føler sig presset til at arbejde trods snottede næser og varme pander.

”I løbet af det sidste års tid har vi fået langt flere meldinger om medlemmer, som føler sig presset til at tage på arbejde, selvom de er syge. Vi har endda eksempler på ledere, der presser medarbejdere til at bruge feriedage, når de er syge”, fortæller Charlotte Bredal, arbejdsmiljøkonsulent i FOA.

Hun oplever, at det er sparerunder, der gør medarbejderne bekymrede over deres jobsikkerhed.

Læs også: Hver fjerde har oplevet mobning på arbejdspladsen

Hos brancheorganisationen Dansk Erhverv mener chef for HR og Arbejdsmiljø, Rikke B. Ørum, at syge ansatte skal have ret til at være syge, men at det til tider kan være et vurderingsspørgsmål.

”Det er klart, at hvis man nyser, hoster og har blanke øjne, så skal man blive hjemme. Men i nogle tilfælde kan man godt gå på arbejde. Det handler om altid at afveje, om man er i stand til at arbejde, om man risikerer at smitte kollegerne, og om man egentlig bliver mere rask af at blive hjemme”, siger hun.

-JPN

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

03.10.2025Valified

Sponseret

Private label, små oplag, stor ESG-effekt: soSouvenirs formel for fremtiden

29.09.2025Byggeriets Samfundsansvar

Sponseret

Byggeriets Samfundsansvar bygger trivsel på Bornholm og bredt i byggeriet med ny bevilling fra Velliv Foreningen

26.09.2025CSR.dk

No Music For Genocide: Hundredvis af kunstnere i fælles boykot af Israel

25.09.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Klar til kamp? Ny runde af Klimakampen starter i november

23.09.2025CSR.dk

Sort arbejde og uklare ansættelser plager Europas boomende pakkesektor

23.09.2025CSR.dk

Ny rapport: Én type job presser arbejdstagerrettigheder i Europa

22.09.2025Give Steel A/S

Sponseret

Ny beregner sætter tal på inklusion

12.09.2025CSR.dk

EU vil rydde op i udbudsmarkedet: Lav pris må ikke være altafgørende

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

06.10.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

07.10.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Measuring and Reporting Impact: A Deep Dive into the VSME Standard

Join our upcoming live session from SPARK on the VSME Standard

Dato

09.10.2025

Tid

14:00

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Certificeringer, rapportering og dokumentation

Lær at dokumentere og rapportere på dine bæredygtige tiltag, fx ESG-rapportering, ordninger og certificeringer, så det følger EU-taksonomi, EU-lovgivning og CSRD. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

10.10.2025

Tid

08:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG-rapportering

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

10.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. oktober: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

10.10.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom