Carlsberg klar med første CO2-neutrale bryggeri i Sverige

I Falkenberg i Sverige driver Carlsberg nu det første store kulstoffri bryggeri i landet. Samtidig er bryggeriet nu 100 procent drevet af biogas og grøn elektricitet.

Carlsbergs bryggeri i Falkenberg på den sydsvenske vestkyst er nu CO2-neutralt. Foto: Carlsberg.

27.11.2017

CSR.dk

Her er 'Zero Carbon Footprint' en af de fire ambitioner i programmet, der beror sig på et mål om at eliminere CO2-emissioner fra alle bryggerier og opnå en 30 procents reduktion i emissionerne i den fulde værdikæde.

Carlsbergs ambition er at nå målet inden 2030, hvilket blandt andet betyder, at Carlsberg Gruppens bryggerier skal bruge 100 procent vedvarende elektricitet og eliminere kul som energikilde inden 2022.

Som led i den grønne rejse bruger Carlsberg Sveriges bryggeri i Falkenberg nu 100 procent på biogas og grøn elektricitet, hvilket reducerer bryggeriets CO2-udledning fra varmeenergi og elektricitet til nul.

Vil udelukkende bruge CO2-neutrale energikilder
Bryggeriet i Sverige har i mange år brugt grøn elektricitet, og 26 procent af den termiske energi stammer fra biogas, der genereres fra bryggeriets eget spildevand.

De resterende 74 procent har hidtil været naturgas, som nu i samarbejde med energileverandøren Ørsted er omdannet til biogas med certifikater, der sikrer, at biogas leveret til nettet har erstattet en tilsvarende mængde naturgas.

"I mange år har vi arbejdet på at skabe et mere effektivt bryggeri med så lidt påvirkning på vores miljø som muligt. Det viser sig, når vi ser på, hvor meget vi har reduceret vores energiforbrug gennem årene. For os er det meget motiverende at tage dette store skridt fremad og udelukkende bruge CO2-neutrale energikilder", siger Ted Akiskalos, MD Carlsberg Sverige.

Sveriges velfungerende infrastruktur og tilgængelighed af biogas fra nettet gør det muligt at konvertere til fuldt vedvarende kilder ved at købe grøn energi, mens andre løsninger vil blive implementeret på markeder, hvor dette ikke er en mulighed.

Carbon Trust tror på Carlsbergs ambitionsniveau
Gennem sit Science Based Targets-initiativ har Carlsberg Gruppen sat en 1,5-graders ambition i forhold til Paris-aftalens basisniveau på to grader, når det kommer til begrænsningen af den globale opvarmning.

På den baggrund fremhæver bæredygtighedsorganisationen Carbon Trust netop Carlsberg som en af tre virksomheder, der har sat og godkendt mål med dette ambitionsniveau.

"I vores arbejde med Carlsberg har vi undersøgt alle de muligheder, de kan bruge for at udvikle sig til en CO2-neutral brygger i de kommende år. Det vil omfatte innovative energieffektivitetsteknologier, egen vedvarende elektricitet og varme samt indkøb af vedvarende energi, såsom biogas", siger Tom Delay, adm. direktør i Carbon Trust, og fortsætter:

"At se det første Carlsberg-bryggeri opnå dette så hurtigt, er meget opmuntrende og bør ses som en demonstration af, hvordan industrier kan omfavne nye teknologier til at afbøde klimaforandringer".

Læs også: Virksomheder griber FN's Verdensmål i Industriens Hus

Hos Carlsberg er man glade for at kunne bidrage til en positiv og grøn udvikling.

"Klimaforandringerne er måske den største udfordring, vores samfund står overfor, både for borgere, regeringer og virksomheder over hele verden, og vi er meget tilfredse med den positive udvikling i Carlsberg Sverige. Dette understreger vores vilje til at bidrage til at takle klimaforandringerne samtidig med, at regeringerne fokuserer på at skalere og fremskynde forandringerne ved COP23 i Bonn i disse uger (forrige uge, red.)", siger Simon Boas Hoffmeyer, bæredygtighedsdirektør i Carlsberg Group, og fortsætter:

"I Carlsberg Gruppen vil vi fortsat forfølge vores ambitioner og mål, da vi stræber efter at brygge for en bedre dag i dag og dagen i morgen".

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

21.09.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense