CSR-initiativ: Plant din blyant

I dag kommer den bæredygtige blyant Sprout på markedet. Blyanten kan plantes og efter 3-4 uger spirer spiselige krydderurter.

17.06.2013

CSR.dk

Salget af den bæredygtige blyant Sprout starter 17. juni..

Blyanten har fået fornyet opmærksomhed. Et nyt CSR-projekt har udviklet en teknologi, der forvandler blyanten til friske krydderurter. Når en blyant er færdigbrugt kan den plantes og 3-4 uger efter, dukker krydderurter frem. Blyanten, der går under navnet Sprout, består af 100 procent organiske stoffer som grafit, ler, bæredygtigt træ, tørv og økologiske krydderurtefrø.

Læs også: Danske bioprodukter får 160 millioner kroner

Produktionen foregår i USA og iværksætterne bag idéen vægter bæredygtigheden højt.

”Der er mange, som tror, at blyanten indeholder bly. Men det gør den altså ikke. Tværtimod har vi gjort alt hvad vi kan for at sikre, at Sprout er bæredygtig hele vejen igennem”, fortæller en af bagmændene, Michael Stausholm.

Det bæredygtige fokus har indtil videre kastet en pris af sig. Sprout modtog for nylig prisen ”Verdens mest bæredygtige produkt i 2013”, der uddeles af reklameorganisationen IGC i Hong Kong.

Læs også: Færre køber Fairtrade-mærkede varer

Blyanten kommer til Danmark 17. juni i syv forskellige varianter: Basilikum, dild, koriander, mynte, rosmarin, salvie og timian.

Se en liste over de butikker, der sælger Sprout-blyanten i Danmark her.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle