Dansk energieksport rummer stort potentiale, men er gået i stå

De nye EU-mål for vedvarende energi kan potentielt hente Danmark et milliardbeløb. Men det kræver, at den danske eksport bliver kickstartet.

Energiminister Lars Chr. Lilleholt (V) har høje ambitioner for Danmark. I 2030 skal Danmark have fordoblet sin energieksport, selvom denne har ligget næsten stille det sidste år. Arkivfoto..

20.06.2018

CSR.dk

EU besluttede i sidste uge at hæve sine ambitioner for vedvarende energi. Og således blæser vinden i Danmarks retning, da de nye EU-regler potentielt kan indtjene samfundet en formue.

Ifølge den nye plan skal 32 procent af EU’s energiforbrug dækkes af grøn energi i 2030. Hidtil har samme mål kun været på 27 procent. Organisationen Dansk Energi har vurderet, at eksporten vil stige med 2,5 milliarder kroner for hver procent EU hæver sit mål. Og derfor vil de nye ambitioner formegentlig kunne give den danske energieksport et tiltrængt løft. Det skriver Berlingske Business.

I fire år har den danske energieksport nemlig været stort set uændret, selvom både Paris-aftalen og flere virksomheder har skruet op for de grønne ambitioner.

”Den grønne dagsorden rykker på globalt plan, men vi kan se, at der er sket en afkobling mellem den danske eksport af energiteknologi og de globale investeringer i grøn energi. Det sender et signal om, at vi ikke har formået at være til stede over alt”, siger vicedirektør i Dansk Energi, Anders Stouge, til Berlingske Business.

Læs også: Samsung på vej mod 100 procent vedvarende energi

Ifølge Bloomberg steg de grønne investeringer på globalt plan sidste år med 2,7 procent. Men anderledes så det ud for den danske eksport, der lå fladt. Også vindmølleindustrien, der er Danmarks største kilde til eksport, oplevede tilbagegang i 2017.

”For mig er diskussion om eksport lidt underlig, for det er stadig de danske virksomheder, der har markedsandelene. De producerer bare i stigende omfang uden for Danmark. Min pointe er, at hvis ambitionen er, at eksporten skal fordobles, så skal man sørge for attraktive vilkår, så virksomhederne ikke flytter deres fabrikker ud af landet”, siger Anders Stouge til Berlingske Business.

Stadig optimisme i energibranchen
Den samlede danske eksport af energiteknologi var i 2017 på 75,1 milliarder kroner. Og hvis regeringens målsætning skal lykkes vil dette tal i 2030 være på intet mindre end 140 milliarder kroner. Alligevel er regeringen fortrøstningsfuld.

”Jeg er stadig optimistisk om at nå vores mål. Det er klart, at når Danfoss åbner en fabrik i Kina, så giver det stadig en værditilvækst til Danfoss og Danmark, men det ses ikke direkte i vareeksporten, så der er mange grunde til, at eksporten er, som den er”, siger energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt (V) til Berlingske Business.

Også Anders Stouge i Dansk Energi og Troels Ranis, der er direktør i DI Energi, mener fortsat, at målet kan nås, hvis man yder en ekstra indsats.

”Det globale marked for grøn energi øges, men det er også klart, at konkurrencen er blevet større. Vi skal ikke kun have en ambition om at fastholde vores nuværende markedsandele, og derfor skal vi gøre os ekstra umage, for konkurrencen er blevet hårdere”, siger Troels Ranis til Berlingske Business.

Læs også: Nu åbner regeringen støtte til udvikling af grøn teknologi

Regeringen vil fremmod 2024 afsætte en samlet pulje på 175 millioner kroner til at opruste energieksporten.
 

- EST

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

18.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Selv gamle produktionsanlæg kan få nyt liv med intelligent retrofit

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Tangen 9, 8200 Aarhus N

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af guide til det digitale produktpas

Få et samlet overblik over de kommende krav, en introduktion til det digitale produktpas og viden om den nye guide.

Dato

24.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 3: Voluntary Sustainability SME reporting standard (VSME) og ledelsessystemet

Sådan integreres VSME-standarden i ledelsessystemet – ESG-rapportering for SMV'er.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense