Dagligvarekæder har ansvar for arbejdsforhold hos tomat-leverandører

De danske dagligvarekæder må finde alternative leverandører eller helt stoppe med at sælge tomater på dåse, der er plukket af illegale migrantarbejdere, siger Global CSR-direktør.

Flere danske supermarkeder har solgt de omstridte tomater, der er plukket af illegale migrantarbejdere fra Afrika og Østeuropa til en timeløn på 22 kroner. .

20.11.2014

CSR.dk

Detailkæder som Coop og Dansk Supermarked er på kant med FN’s erhvervsretningslinjer, når de sælger dåsetomater, der indeholder italienske tomater, plukket af illegale migrantarbejdere, mener Sune Skadegaard Thorsen, direktør i konsulentfirmaet Global CSR. Det skriver dr.dk.

Læs også: Dialogmøde: Migrantarbejderes forhold i den italienske tomat-industri

En rapport fra DanWatch viser, at flere danske supermarkeder har solgt dåsetomater, der indeholder de omstridte tomater, som er plukket af illegale migrantarbejdere fra Afrika og Østeuropa til en timeløn på 22 kroner.

”"FN har defineret retningslinjer for menneskerettigheder og for erhverv, så når sådanne forhold opdages, har detailkæderne et ansvar. Ansvaret er der, når kæderne opdager, at arbejdsforholdene i Italien har negativ indflydelse på migrantarbejdernes rettigheder i forhold til hvile, fritid og løn", siger Sune Skadegaard Thorsen til DR Nyheder.

Bundet af FN-ansvar                                    
Da danske detailvirksomheder er bundet af FN's Global Compact-charter for virksomhedsansvar, skal de tage affære, når deres underleverandører bruger illegale migrantarbejdere.  

”"I sidste ende må detailkæderne sige: 'Hvis vi ikke kan sætte tomater på hylden, som er produceret under ordentlige forhold, må vi trække os'. Altså, kæderne må finde andre leverandører eller holde op med at sælge produktet"”, siger Sune Skadegaard Thorsen.

Dansk Supermarked tager affære
Dansk Supermarked har taget rapportens konklusioner til efterretning og vil fremover sikre, at der ikke bliver solgt varer, der er produceret under ringe forhold.

”"Det er klart, at den her rapport giver anledning til, at vi sikrer, at vores tomater kommer fra ansvarlige producenter. Vi vil rejse sagen over for vores leverandører og understrege vigtigheden af, at tomaterne kommer fra ansvarlige producenter”", siger Mads Hvitved Grand, pressechef ved Dansk Supermarked til dr.dk.

Læs også: Bilka lancerer CSR-projekt

Ifølge Claus Jørgensen, chefkonsulent ved Forbrugerrådet Tænk, er det et fælles brancheansvar at sørge for, at dårlige arbejdsforhold ikke finder sted. Derfor mener han, at virksomheder bør gå sammen og lægge pres på leverandørerne, så der kan komme ordentlige forhold i produktionen. 

-SSM

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

10.09.2025CSR.dk

Slut med ekstra midler til greenwashing trods stort behov

09.09.2025Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Green Claims Under Scrutiny: How to Communicate with Evidence

08.09.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: B2B og ESG - Gælder markedsføringsloven?

01.09.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: Grønt men ikke greenwashing – tre eksempler på “safe” kommunikation

01.09.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Fra ambition til action – succes med miljømærkede indkøb

28.08.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Gode råd: Sådan styrker du samarbejdet mellem ESG- ansvarlige og ledelsen

25.08.2025MäRK

Sponseret

"Hvis din virksomhed vokser, vil det så være bedre eller værre for planeten?"

20.08.2025Toms Gruppen A/S

Sponseret

Toms Gruppen sætter fokus på balanceret livsstil med nye initiativer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Schneider Electric
Kursus
Bliv en ægte ekspert på EcoStruxure Machine Expert PLC'er og softwaren bag

Er du automatiktekniker, ingeniør, systemintegrator, eller har du blot en interesse i at programmere PLC? Så bør du sætte kryds i kalenderen.

Dato

15.09.2025

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

15.09.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

15.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 15, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.09.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense