Det halter stadig med ligestilling i Danmark

Hver fjerde dansker mener ifølge ny undersøgelse fortsat, at der mangler ligestilling mellem kønnene på arbejdspladserne. Lønforskelle og barselsregler er de to største årsager, mener ekspert.

Det går ikke så godt med ligestillingen i Danmark, som det kunne, mener 25 procent i en rundspørge..

13.10.2015

CSR.dk

I en frisk rundspørge foretaget af analysevirksomheden Wilke for Avisen.dk blandt godt 1000 repræsentativt udvalgte danskere, svarer 25 procent af de adspurgte, at ligestilling på arbejdspladserne i Danmark fortsat er mangelfuld, trods årtiers kamp på området.

Læs også: Man må godt gøre forskel på mænd og kvinder – men hvornår?

Ironisk nok er der ganske stor forskel mellem kønnenes svar i undersøgelsen, for mens kun 16 procent af mændene svarer nej til spørgsmålet om, hvorvidt vi har ligestilling på arbejdsmarkedet, så lander den tilsvarende procent hos kvinderne på lidt over 34.

Institut for Menneskerettigheder følger indgående med i udviklingen på området, og her er man ikke overraskede over svarene. Især to faktorer får ’skylden’ for den manglende lighed.

”"Vi har stadig 'uligeløn' i Danmark. Både når vi kigger på de absolutte tal - altså hvor meget tjener mænd generelt i forhold til kvinder - men også når man tager højde for uddannelse og erfaring. Her ser vi stadig en lønforskel på fire til syv procent. Den er uforklarlig, hvilket vil sige, at det bunder i diskrimination",” siger teamleder for køn og ligebehandling, Ask Hesby Krog,

Ud over lønforskellene peger Ask Hesby Krog på de skæve barselsregler som en anden central årsag til det ulige arbejdsmarked.

”"Mænd og kvinder har forskellige rettigheder og er underlagt forskellige overenskomster, da mange flere mænd end kvinder arbejder i det private. Derfor tager kvinder samlet set 90 procent af barselsorloven",” forklarer han.

Også traditionelle forskelle
Udlægningen omkring decideret diskrimination deler man dog ikke nødvendigvis hos Dansk Arbejdsgiverforening (DA), der i stedet peger på mere traditionsbundne distinktioner.

”"Hvis mænd og kvinder ikke har lige løn, er det fordi de træffer nogle forskellige valg i livet. Det er sjældent, en mand og en kvinde besidder fuldstændig det samme job og har fuldstændig samme kvalifikationer, erfaring og ageren. Hvis det fandtes, skulle de to selvfølgelig have samme løn",” siger chefkonsulent i DA, Lise Bardenfleth, til Avisen.dk.

Mens mishaget med ligestillingen på arbejdsmarkedet altså er ganske udtalt, så ser det bedre ud inden for hjemmets fire vægge, hvor knap 85 procent af de adspurgte er tilfredse med tingenes tilstand.

Læs også: Det skader karrieren at få børn

På sidste års globale ligestillingsindeks fra World Economic Forum ligger Danmark på en femteplads ud af 142 rangerede lande. I et mere lokalt perspektiv er placeringen dog knap så imponerende, idet resten af den rent nordiske top fem udgøres af (fra toppen) Island, Finland, Norge og Sverige.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.10.2025BSR

Sponseret

Stakeholder Engagement in a Changing Business Landscape

13.10.2025CSR.dk

Trivsel er også et spørgsmål om konkurrenceevne

13.10.2025CSR.dk

Løngabet vokser: For andet år i streg stiger lønforskellen på mænd og kvinder

13.10.2025Kinnarps A/S

Sponseret

Medarbejdertrivsel – nøglen til en bæredygtig og produktiv arbejdsplads

10.10.2025Kinnarps A/S

Sponseret

Trivsel som konkurrencekraft

03.10.2025Valified

Sponseret

Private label, små oplag, stor ESG-effekt: soSouvenirs formel for fremtiden

29.09.2025Byggeriets Samfundsansvar

Sponseret

Byggeriets Samfundsansvar bygger trivsel på Bornholm og bredt i byggeriet med ny bevilling fra Velliv Foreningen

26.09.2025CSR.dk

No Music For Genocide: Hundredvis af kunstnere i fælles boykot af Israel

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
SBT Sector Exchanges: Buildings

In this sector-specific session participants will have the opportunity to go deeper into questions and opportunities regarding the building sector and the SBTi methodology and approach.

Dato

15.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Regulations, Reporting, and Target Setting

Join our upcoming 2025 Webinar Series: As the first webinar in the series, this session will help participants to understand what the latest regulations and requirements mean for their approach to Scope 3 over the short, medium, and long term. Insights from influential bodies, in addition to business case studies, will demonstrate how aligning with the needs of these key stakeholders can justify investment into more effective data collection, stronger collaboration within value chains, and greater transparency in reporting.

Dato

16.10.2025

Tid

15:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
Sorghåndtering på arbejdspladsen

Dette kursus giver dig konkrete værktøjer til at håndtere sorg i arbejdslivet – både som leder og kollega.

Dato

20.10.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

21.10.2025

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup