DHL transporterer kinesisk pandapar til Finland på bæredygtig vis

Som et led i DHLs projekt GoGreen Climate Neutral kunne koncernen i sidste uge transportere to pandaer fra Kina til Finland på klima-neutral vis.

Der var både finske og kinesiske dyrepassere ombord, da de to pandaer fløj den lange tur fra Kina til FInland. Foto: Deutsche Post DHL Group..

23.01.2018

CSR.dk

I sidste uge fik man i Finland fornemt besøg, da DHL Global Forwarding med fokus på bæredygtighed transporterede to pandaer fra Kina til en zoologisk have i den finske by Ähtäri.

Årsagen til den bæredygtige transport skal findes i DHLs initiativ GoGreen Climate Neutral Transport, der gennem køb af CO2-kvoter i internationalt anerkendte klimaprojekter kompenserer for kulstofemissionerne ved flyvninger.

De to pandaer, her hannen Pyry, ankom til Finland den 18. januar. Foto: DHL..

”Planlægning og gennemførelse af udfordrende transportopgaver er en del af vores ekspertise. I overensstemmelse med DHLs miljømål har vi gjort dette projekt til en GoGreen Climate Neutral-transport, der kompenserer for flyudslip gennem investeringer i et certificeret GoGreen-klimabeskyttelsesprojekt”, siger adm. direktør for DHL Global Forwarding Finland, Veli-Matti Qvintus.

Læs også: DHL samarbejder med FN og FIji om COP23

Ifølge DHL beregnes fragten af de to pandaer til at udskille 230 tons CO2e, hvilket vil blive kompenseret gennem et klimabeskyttelsesprojekt, der reducerer udslippet ved at give lavindkomstfamilier i landdistrikterne i den kinesiske provins Sichuan mulighed for at skifte fra kul til biogas.

Hos Deutsche Post DHL Group har man sat sig et mål om at reducere samtlige logistikrelaterede emissioner til nul inden 2050, hvorfor det for koncernen er ekstra vigtigt at tilbyde kompensationer for fremtidige flyvninger.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

08.10.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Facilities Mgt leverer på Bæredygtighed

07.10.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Sådan kan du spare CO₂ uden at forlade stuen

07.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh vil have dig til at se bag om produkterne

06.10.2025BSR

Sponseret

Climate Week 2025: The World Shows Up at A Critical Time

06.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living på Bæredygtighedsfestival: Forbrugerne vil have mere end bare indretning

02.10.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Sådan fastholder virksomheder Klimakampens gode vaner – og bygger videre på engagementet

02.10.2025CSR.dk

Greenpeace i aktion mod TotalEnergies: Vil have olieindustrien til at betale for klimaskader

01.10.2025Dagrofa aps

Sponseret

97 tons overskudsmad får nyt liv takket være samarbejde mellem Dagrofa Foodservice og Stop Spild Lokalt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

06.10.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

07.10.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på de nye krav om energiledelse, energi- og klimasyn baseret på BEK 761/2024

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelsen, skal I sikre, at I opfylder de nye krav. På dette 2,5-times online minikursus, giver vi dig den viden, du har brug for for at leve op til de nye krav.

Dato

09.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Measuring and Reporting Impact: A Deep Dive into the VSME Standard

Join our upcoming live session from SPARK on the VSME Standard

Dato

09.10.2025

Tid

14:00

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Certificeringer, rapportering og dokumentation

Lær at dokumentere og rapportere på dine bæredygtige tiltag, fx ESG-rapportering, ordninger og certificeringer, så det følger EU-taksonomi, EU-lovgivning og CSRD. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

10.10.2025

Tid

08:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG-rapportering

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

10.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online