Digital bæredygtighed kræver integritet

Brugen af data og den øgede digitalisering giver store muligheder for virksomheder, der vil styrke bæredygtigheden i drift og samfund, men de skal være klar til at handle ansvarligt og transparent, lød det fra Nokia og Leo Pharma ved konference.

Nokias Minna Aila på talerstolen ved Responsible Business Summit Europe, hvor hun bl.a. talte om nødvendigheden af moral og etik i forbindelse med digitalisering. Foto: Anders Kampmann.

18.06.2018

Anders Kampmann, CSR.dk

Til at svare på det, havde man inviteret bl.a. finske Nokia og danske Leo Pharma til London. Begge er globale selskaber med stor rækkevidde og kunder i milliontal, ligesom det er selskaber, der er langt fremme på den digitale dagsorden.

Som teknologivirksomhed er det naturligt for Nokia at tage den digitale udvikling til sig, pointerede selskabets VP Corporate Affairs, Minna Aila, indledningsvist, og pegede efterfølgende på et potentiale, der også kan komme FN’s verdensmål til gode.

”I takt med at verden bliver mere og mere forbundet, vil det også kunne understøtte opfyldelsen af SDG’erne ved at skabe mere sikkerhed og lighed, så målene kommer tættere på virkeligheden, ikke mindst i udviklingslandene”, sagde hun.

Tempoet i den teknologiske udvikling gør også, at virksomheder i stort set alle brancher bliver nødt til at tage stilling til såvel de positive, som de negative konsekvenser af digitaliseringen.

Muligheder skal udnyttes med omtanke
”Forandringerne vil aldrig ske så langsomt, som nu, og alt hvad der kan digitaliseres vil blive digitaliseret, fordi det giver mening både økonomiske og samfundsmæssigt. De enorme mængder data, der følger med den udvikling betyder, at vi bevæger os ind i en ’omdømmets æra’, hvor tillid og etik er altafgørende”, sagde Minna Aila og fortsatte:

”Derfor er virksomhederne nødt til at tage et standpunkt og agere derefter; det er ikke nok bare at overholde minimumsreglerne. Bæredygtighed bør for alle også omfatte en afdeling for moralsk dømmekraft, eksempelvis i forhold til brugen af kunstig intelligens”, sagde hun.

For den danske medicinalvirksomhed Leo Pharma er digitalisering lig med både muligheder og aspekter, der kræver ekstra opmærksomhed for det privatejede selskab. Hvis man som virksomhed ikke tager hensyn til sine metoder, bliver man nemlig irrelevant på sigt, lød det fra topchefen.

Læs også: Mærsk er godt på vej til at udrydde hverdagskorruption

”Data kan give os medicin, der er skrædder syet til den enkelte patient, hvilket giver mere præcise og effektive behandlinger og mindre spild, til glæde for både os og samfundet. Samtidig skal vi være åbne og meget respektfulde i forhold til, hvordan vi behandler al den data – og det skal gøres ordentlig; man kan ikke være relevant på i det lange løb, hvis man ikke har integriteten med sig”, sagde adm. direktør Gitte Aabo.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

16.05.2025CSR.dk

CopenPay udvider: København belønner grønne turister

15.05.2025CSR.dk

DTU vil sikre social impact fra idéfasen

14.05.2025CSR.dk

Investorer fastholder interessen for bæredygtige investeringer trods politisk modvind

13.05.2025CSR.dk

Diversitet bliver nøglen til at tiltrække næste generation af medarbejdere

13.05.2025CSR.dk

Randers Tegl skruer ned for CO2 og op for konkurrenceevnen

12.05.2025CSR.dk

Digitalisering som løftestang for bæredygtighed og ESG

09.05.2025CSR.dk

Nu skal ecodesign og produktdata på SMV’ernes dagsorden

09.05.2025CSR.dk

Madspild stiger i Danmark trods EU-mål om reduktion

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Bag om billederne fra verdens brændpunkter med Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.10.2024

Sted

København, Odense og Århus

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Invest in Women: En aften for forandring i verden ~ Folkekirkens Nødhjælp

Gå ikke glip af årets mest inspirerende aften! Deltag i velgørenhedsarrangementet Invest in Women i Moltkes Palæ. En spændende aften om kvinders økonomiske empowerment og ligestilling – med stærke keynote-speakers og netværk.

Dato

06.02.2025

Sted

Moltkes Palæ, Dronningens Tværgade 2, 1302 København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

19.05.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015. EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkurset afsluttes med en 2-timers eksamen, og du vil også blive evalueret for din fremgang under kurset. Når du består både eksamen og forløbet, vil du modtage et anerkendt CQI and IRCA-certifikat.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Sinatur Hotel Frederiksdal Sjælland, Frederiksdalsvej 360, 2800 Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle