Modsatrettede nyheder om CO2 er begge korrekte

For nylig kunne danskerne læse, at den globale CO2-udledning ikke længere er stigende, men samtidg i et andet medie læse, at CO2-indholdet i atmosfæren stiger med redkordhast. Hvad skal man tro på?

Selvom nylig forskning har vist to forskellige resultater, er de, ifølge forskere, imidlertid begge sande..

31.03.2017

CSR.dk

I en artikel, der forleden blev bragt i Washington Post, forlød det, at den globale CO2-udledning ikke længere er stigende. Udsagnet blev bekræftet via tal fra International Energy Agency, der viste, at CO2-udledningen i 2016 var dalende i forhold til tidligere år.

Læs også: Danmark er verdens fjerde mest bæredygtige land

Samme dag kunne man imidlertid læse på DR.dk, at CO2-indholdet i atmosfæren stiger med rekordhast.

Ifølge DR’s program Detektor er begge konklusioner imidlertid sande.

Forskellige målinger er årsagen
Undersøgelsen, fra International Energy Agency, som Washington Post henviste til, bygger på, hvor meget CO2, der udledes fra energiproduktion heriblandt industri og transport. Her lød målingen for 2016 på 31,1 gigaton, hvilket er samme niveau som i årene 2014 og 2015.

DR’s nyhed om en rekordstigning af CO2-indholdet i atmosfæren bygger imidlertid på målinger foretaget fra Mauna Loa observatoriet på Hawaii, der har målt det samlede niveau af CO2 i atmosfæren siden 1950’erne. Disse målinger viste, at mængden af CO2 i atmosfæren stiger betydeligt.

Ifølge Ole Bøssing Christensen, der er klimaforsker ved DMI, kan mængden af CO2 godt stige markant, selvom tilførslen af CO2 ikke stiger:

”Der er ikke nogen modstrid imellem, at vi har haft en meget høj vækst i koncentrationen af CO2, som NOAA undersøger, og så at emissionerne har været stabile de sidste tre år, som er det, IEA skriver. De kan sagtens være rigtige begge. Den ene siger, at vandstanden i badekarret stiger hurtigere end nogensinde, og den anden siger, at ganske vist har der aldrig været skruet så meget op for vandhanen, men i det mindste er vi holdt op med at skrue mere op”, siger han til Detektor.

Læs også: Rapport: CO2 fra energi kan elimineres

Ifølge ham kan en anden forklaring på stigningen i CO2-indholdet i atmosfæren være, at der udover den menneskeskabte CO2-udledning også sker en udledning fra naturens side:

”Når planter vokser, tager de jo CO2 fra atmosfæren, og når de så bliver spist og fordøjet, eller falder ned og rådner, så bliver de frigjort til atmosfæren”, siger han.

Ifølge Sebastian H. Mernild, der er klimaprofessor og chef for Nansen Centret i Bergen, er begge konklusioner også rigtige:

”Hvis vi skal forstå klimaforandringerne og gøre noget ved dem, så skal vi i første skridt begrænse den menneskeskabte udledning af CO2 til atmosfæren. Det er denne udledning, som er ved at flade ud, hvor udledningen nu år for år er meget konstant på omkring 36 gigaton CO2 per år”, siger han til Detektor.

- EL

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

21.07.2025CSR.dk

Fra drikkekarton til bil

02.07.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Danskerne elsker genbrug – især om sommeren

02.07.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

Danmarks første anlæg til anvendelse af regnvand i industriproduktion er sat i drift

01.07.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Podcast til sommerferien

01.07.2025CSR.dk

Nordea justerer regler efter lån til oliegigant

01.07.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Nu kan festivaler og andre events svanemærkes

27.06.2025Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Bæredygtighedsindsats når nye højder: AKKC certificeret med Svanemærket

27.06.2025CSR.dk

Udskældte klimareduktioner skal tages i brug i stor stil

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. august: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

04.08.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar August 5, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our Q&A webinar to learn more.

Dato

05.08.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K