Et lille skridt for IKEA, et stort skridt for fisk

Fremover vil 600 millioner kunder udelukkende møde fisk og skaldyr, der er MSC- eller ASC-mærkede i IKEAs 370 restauranter fordelt på 47 lande.

370 IKEA-restauranter vil fremover kun bruge certificerede fisk. .

23.09.2015

CSR.dk

Det er slut med umærkede fisk og skaldyr i Ikea. For fremtiden vil den svenske møbelgigant udelukkende sælge fisk og skaldyr, som er MSC- eller ASC-certificeret. Det skriver fødevarewatch.dk.

"Med 23 forskellige ASC og MSC certificerede fisk og skaldyr på menuen i møbelkædens 370 restauranter i 47 lande bliver Ikea én af de største udbydere af certificerede fisk og skaldyr i verden," skriver Ikea i en pressemeddelelse. På otte markeder bliver det første gang forbrugerne kan købe certificeret fisk og skaldyr overhovedet.

Læs også: Ny rapport fanger indkøbstendenser for seafood

I en del af deres restauranter, bl.a. dem i Danmark, sælger IKEA allerede certificerede fisk, men det nye initiativ gør brugen af udelukkende certificerede fisk og skaldyr til politik i alle kædens restauranter, som betjener mere end 600 millioner kunder om året på verdensplan.

I det omfang butikkerne sælger fiskeprodukter uden for restauranterne er disse produkter også omfattet af den nye politik.

Læs også: IKEA vil hjælpe bæredygtighed i køkkenet på vej

Marine Stewardship Council er naturligvis begejstrede for IKEAs nye politik og roser virksomheden for at de ”… er med til at sikre et fortsat rigt dyreliv på havets bund samt øget fødevaresikkerheden for vores fremtidige generationer," som der står i pressemeddelelsen.

ASC står for Aquaculture Stewardship Council, mens MSC er forkortelsen for Marine Stewardship Council. MSC-labellen gælder for vildlevende fisk, mens ASC dækker fiskeopdræt.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.01.2026Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

12.01.2026CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

12.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

08.01.2026CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

22.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

19.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

05.12.2025CSR.dk

Nytænkt diplomuddannelse skal styrke Danmarks forsyningskæder

04.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimamål kræver samarbejde

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

05.02.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dakofa
Seminar
Genanvendelse af storskrald – hvad er mulighederne? (Hybrid-Seminar)

Ifølge affaldsbekendtgørelsen skal indsamling af storskrald fra husholdninger ske på en måde, så der ikke bare sikres så høj en grad af genbrug som muligt, men også en høj reel genanvendelse af storskraldet. De fleste danske kommuner har en storskraldsordning, men hvad er de gode og de mindre gode erfaringer? Og hvad er effekten af at lade et sorteringsanlæg forestå den efterfølgende proces? Og hvad er de relevante organisationers syn på sagen?

Dato

05.02.2026

Tid

12:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København