Fleksibelt elforbrug er vejen til den grønne omstilling

Fleksibelt elforbrug er en oplagt måde at sikre integreringen af vedvarende energi i elsystemet, mener forskere og virksomhedsledere. Det kræver blot en omlægning af afgiftssystemet.

I løbet af ti år kan man gøre 50 procent af elforbruget fleksibelt i forskellige grader, vurderer DTU-professor Henrik Madsen. Og det kan videre sikre indpasningen af el fra vedvarende energikilder. .

21.08.2017

CSR.dk

Siden 2014 har de 30 deltagere bag det danskledede projekt undersøgt, hvordan man kan forudsige, styre og optimere et fremtidigt energisystem ud fra en tankegang om fleksibilitet, ved brug af blandt andet avanceret dataanalyse, planlægning og statistiske metoder. Det skriver Ingeniøren.

En af deltagerne er DTU-professor Henrik Madsen. Han fortæller, at det blandt andet er udviklingen inden for digitalisering, IKT, big data, kunstig intelligens og IoT, der gør potentialet i fleksibelt elforbrug væsentligt større, end mange tror.

”Jeg vurderer, at man i løbet af en tiårs periode kan gøre 50 procent af elforbruget fleksibelt i forskellige grader – og dermed være med til at sørge for at indpasse de store mængder vedvarende energi, som fremtiden vil bringe. Og tilmed billigere end ved etablering af batterier og andre former for fysisk lagring”, siger Henrik Madsen til Ingeniøren.

Nyt afgiftssystem skal fremme fleksibilitet og grøn el
Der er dog en vigtig faktor, der skal ændres, for at fleksibiliteten kan fungere optimalt, mener Henrik Madsen og resten af holdet bag Cities.

”Det er en afgørende forudsætning for at kunne høste dette potentiale, at energiafgifterne ændres basalt, så der bliver stor forskel for forbrugerne på at anvende fossil eller grøn el og varme. På den måde vil det kunne betale sig for forbrugere af alle slags at gøre deres energi­forbrug fleksibelt”, siger Henrik Madsen til Ingeniøren.

Samtidig mener gruppen af forskere og virksomhedsledere, at myndighederne med fordel kan gøre det muligt at etablere frizoner, fx i regionerne Midt- og Syddanmark. Frizonerne skal bruges til, at kommuner, forsyningsselskaber og private virksomheder kan teste og forretningsmodellers potentiale.

Læs også: Bæredygtighed og kunstig intelligens – potentiale og (mulige) problemer

Hos Energinet.dk, der også er en af partnerne i Cites, ser man også vigtigheden af at fremme et fleksibelt elforbrug:

”Det er positivt, at projekterne – i takt med at vi får mere vind og sol ind i systemet – kan levere fleksibilitet til op- og nedregulering både inden for driftstimen og i døgnet. Det betyder også, at det fleksible forbrug kan bidrage mere til de balancerings­ydelser, som vi i dag typisk får fra el-produktionsanlæg”, siger chefkonsulent Anders Bavnhøj til Ingeniøren.

Læs mere om forskningsprojektet Cities her.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

CSR.dk

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense