FN-hotshot på besøg: big data og virksomhedernes ansvar

Virksomheder skal beskytte persondata. Det kan være et kompliceret område, men der kan på længere sigt også være forretning i at finde ud af, hvordan man gør det. Og så handler det om menneskerettigheder.

14.06.2016

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Facebook har dagligt op mod en milliard aktive brugere. Halvfems procent af dem bruger deres mobiltelefon eller en tablet til at komme på. Adspurgt direkte om deres ægtefælle/partner eller deres telefon ved mest om dem, svarer de fleste, at det gør telefonen.

Invastion som forretningsmodel
Alle de data, Facebook, Google, Microsoft, Apple, LinkedIn, Endomondo osv. indsamler på den måde, om hvad vi interesserer os for, vores geografi og vores venner – hvem ejer dem? Og hvad bliver data brugt til af hvem? Hvem bliver den delt med og solgt til? Og kan hver af os selv kontrollere, hvad der sker med data om os?

Det er nogle af de konkrete spørgsmål. Det overordnede spørgsmål handler om retten til privatliv, og svarene er komplicerede nok til, at FN’s Menneskerettighedsråd (UNHCR) har udnævnt en ”Special Rapporteur”, som har fået tre år til at undersøge og komme med forslag til, hvordan retten til privatliv kan opretholdes i et digitaliseret og datadrevet samfund.

Han hedder Joe Cannataci, og d. 13. juni stillede han op til foredrag og spørgsmål i København, hvor han bl.a. fremlagde et af omdrejningspunkterne for sit arbejde.

”Med vores alle sammens brug af mobile platforme der er forbundet til datanetværk gør vi det muligt at lade os overvåge. Det er blevet overvågningens guldalder, og i øjeblikket opfattes en invasion af den enkeltes privatliv som denne Big Data-verdens dominerende forretningsmodel,” sagde han.

Europa og persondatabeskyttelse
I Danmark taler vi ikke så meget om retten til privatliv. Her taler vi, som i resten af Europa, om persondatabeskyttelse. EU har nemlig i foråret 2016 vedtaget en ny forordning på det område, og i løbet af de næste to år skal alle virksomheder og organisationer forberede sig på, hvordan reglerne vil påvirke dem.

Det handler om beskyttelsen af persondata om kunder, medarbejdere eller andre relevante personer. Forordningen stiller krav om, at der udføres vurderinger af risikoen for at påvirke den enkelte kundes persondatabeskyttelse. Så det er virksomheder i hele Europa så småt gået i gang med. Også i Danmark, hvor både Carve Consulting og Deloitte har annonceret kurser inden for emnet på CSR.dk. 

Udover EU-forordningen om persondatabeskyttelse er der også et link mellem databeskyttelse til rapporteringen på samfundsansvar, som det kræves ifølge årsregnskabsloven. Den kræver, at ca. 1.200 danske virksomheder over en vis størrelse, rapporterer på bl.a. menneskerettigheder - herunder retten til privatlive. 

Også kommercielle muligheder
Beskyttelse af persondata kan dog også give andet end krav. Nogle virksomheder ser på det som en mulighed for at udvikle nye tilbud til deres kunder – altså en forretningsmulighed.

Det var også Joe Cannataci’s svar, da Forbrugerrådets repræsentant ved arrangementet spurgte, om privatlivsbeskyttelse nogensinde ville blive en konkurrenceparameter.

”Der er ikke så mange af løsningerne på markedet endnu, men der arbejdes på det i mange virksomheder. Der er undersøgelser i USA, som viser, at kunderne ikke kan lide følelsen af at være blevet manipuleret – som nogle kalder det, virksomheder gør med kundedata – og at en del kunder ville vælge virksomhederne fra, hvis de mente, at deres data blev brugt til at styre deres adfærd. Vi ved at Google arbejder på at udvikle et produkt i den boldgade, og Facebooks WhatsApp arbejder allerede med kryptering og ikke-lagring af data,” sagde han.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.11.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Kvinder forbedrer kulturen i mandsdominerede fag

17.11.2025CSR.dk

Mangel på netværk og erfaring holder kvinderne ude af bestyrelserne

14.11.2025CSR.dk

Idrætten vil hjælpe virksomheder med at tage socialt ansvar

12.11.2025CSR.dk

På trods af øremærket barsel rammes kvinders karrierer fortsat hårdest

05.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Lokal keramiker forvandler ler til 32.000 kroners nødhjælp

04.11.2025CSR.dk

Tyve års samarbejde om alt fra madspild til katastrofehjælp

04.11.2025CSR.dk

Akademiske frontløbere tester nye veje til mere diversitet i STEM

03.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Vores globale aftryk handler også om mennesker

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Kom godt i gang med ESG og arbejdet med bæredygtighed i praksis - Århus

Dette arrangement har til formål at hjælpe små og mellemstore virksomheder, der gerne vil i gang med at lave en ESG-opgørelse eller allerede har taget de første skridt mod bæredygtighed, men har behov for konkrete værktøjer, viden og sparring for at komme videre i praksis.

Dato

19.11.2025

Tid

12:00

Sted

Rytoften 3, 8210 Aarhus, Danmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

20.11.2025

Sted

København Ø

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2025 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 9001:2015

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia