FN's Global Compact tager skat på dagsordenen

Torsdag d. 18. februar afholder FN's Global Compact et webinar om ansvarlig skat. Det er et klart gennembrud for den kontroversielle dagsorden, siger NGO.

Et debatoplæg fra tre NGO'er analyserer skat som ansvar. Nu tager FN's Global Compact det på sin dagsorden. .

16.02.2016

CSR.dk

Ansvarlig skat er stadig et stærkt kontroversielt emne. Men at det er en del af CSR-dagsordenen er ved at være etableret, i takt med at forbindelsen mellem skat og menneskerettigheder er blevet bedre belyst. 

På samme baggrund afholder FN's Global Compact d. 18. februar 2016 et webinar om ansvarlig skat. Programmet byderer på en briefing om forbindelsen mellem skat og menneskerettigheder, udfordringerne og begyndende best practices. Webinaret regnes af arrangørerne allerede som en succes med mere end 200 tilmeldte. 

Blandt talerne er Troels Børrild fra Mellemfolkeligt Samvirke, som på vegne af ActionAid fremlægger resultaterne af en analyse af hvorfor og hvordan, man kan gribe emnet ansvarlig skat an. 

"Det er et klart gennembrud at Global Compact nu tager emnet med i sit virkeområde. Jeg vil sige, at det ikke længere er troværdigt eller til gavn for virksomhederne selv at argumentere for, at virksomheders skattepraksis ikke er en del af CSR-dagsordenen. Der er stadig meget at diskutere i forhold til at finde ud af hvordan man griber det an, men det er givet at virksomhederne også skal være med til at finde løsninger på de udfordringer et dårligt fungerende globalt skattesystem giver, med de negative effekter på menneskerettigheder, som det forårsager," siger Troels Børrild. 

Debatoplægget, som er udarbejdet af ActionAid, Oxfam og Christian Aid i fællesskab med forord af bl.a. Unilever og KPMG, kan downloades her.

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

12.09.2025CSR.dk

EU vil rydde op i udbudsmarkedet: Lav pris må ikke være altafgørende

28.08.2025Sex & Samfund

Sponseret

"Jeg var så bange for at dø"

27.08.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UN Global Compact Network Denmark opstarter nyt Think Lab med fokus på Living Wage

26.08.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

FreeBee A/S skaber et mere sikkert arbejdsmiljø med ny halvautomatiseret lagerløsning

18.08.2025Dansk Standard

Sponseret

Tiden er inde til at sætte fokus på overgangsalder på arbejdspladser

15.08.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fordi inklusion, lighed og værdighed ikke er til forhandling

15.08.2025CSR.dk

Ny rapport: Børnearbejde falder markant og flere børn kommer i skole verden over

11.08.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Sæt turbo på CSR initiativerne med nudging!

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Hybrid-Seminar: Hvordan kan den fremme den cirkulære omstilling i byggebranchen?

Den nye byggevareforordning trådte i kraft den 7. januar 2025 og vil få fuld anvendelse frem mod 8. januar 2026. Forordningen fastlægger harmoniserede EU-regler for byggevarer. Hensigten er, at den skal fremme byggevarers frie bevægelighed på markedet, reducere den administrative byrde (gennem digitale løsninger) og sikre, at byggevarer er i overensstemmelse med principperne for cirkulær økonomi og nye byggeteknologier.

Dato

17.09.2025

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetsleder

Kompetencegivende kvalitetslederuddannelse

Dato

18.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

MäRK
Morgenmøde
AT DRIVE FORRETNING ER IKKE EN RET – MEN ET ANSVAR

Vi lever i en tid, hvor compliance ikke er nok. Hvor ansvar ikke kan reduceres til regneark, dokumentation og business as usual. Verden har brug for virksomheder, der handler med etisk dømmekraft og menneskelig integritet. Som ikke kun spørger “Hvad må vi?”, men “Hvad er rigtigt – ikke bare her og nu, men også for kommende generationer?”

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Merkur Andelskasse, Vesterbrogade 40, 1. sal, 1620 København

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00