Fra visitkort til blomster

I stedet for at visitkort med tiden bliver til papiraffald, skal de blive til grønne planter, mener den danske virksomhed Sprout, der har specialiseret sig i at nytænke produkter i en bæredygtig retning.

”Blyanter og visitkort kan synes ubetydelige, hvis man ser på alle de udfordringer vores planet står overfor i dag, men Sprouts budskab er, at man skal starte et sted. Vi vil inspirere folk til at tænke; ’Ok, hvis vi kan genbruge visitkort og blyanter, hvad kan vi så ellers gøre? ”, siger Michael Stausholm, adm. direktør i Sprout. Foto: Sprout. .

18.10.2016

CSR.dk

Den danske virksomhed Sprout har skabt et bæredygtigt visitkort. I stedet for at smide det lille papirkort ud, kan man med Sprouts grønne udgave nemlig plante det og få blomster i stedet for affald, når man ikke længere skal bruge kortet.

Visitkortet går langt tilbage, og er trods Linkedin og digitalisering fortsat en stor industri i hele verden. Alene i USA bliver der produceret over ti milliarder visitkort om året. Af dem ender 80 procent af de små kort i skraldespanden inden for en uge.

Læs også: Klimavenlige energiteknologier støttes med 210 millioner

”Det er et stort spild af papir. Derfor synes vi det er genialt, at man nu kan plante sit visitkort og dyrke blomster af det, i stedet for at smide det ud”, siger Michael Stausholm, stifter og adm. direktør i Sprout. Han fortsætter:

”Alle virksomheder leder efter måder at skille sig ud på, og alle taler om bæredygtighed i dag. Men hvad betyder bæredygtighed egentlig, og hvor starter man? ”.

Sprouts bæredygtige visitkort indeholder indlejrede, ikke-genmodificerede frø fra vilde planter. Papiret, der er brugt i produktionen, er lavet af genbrugte bomuldsfibre.

Man planter sit bæredygtige visitkort ved at rive det i stykker, dække med jord, stille krukken et solrigt sted og vande regelmæssigt. Efter to-tre uger vil man kunne se små spirer, der senere bliver til blomster. Frøpapiret ville også kunne bruges til både emballage, menukort, flyers med videre.

Det startede med en blyant
Det er ikke første gang at Sprout nytænker et produkt i en bæredygtig retning. Virksomheden startede med at sælge blyanter, der ligeså kunne plantes i stedet for at smides ud.

”Blyanter og visitkort kan synes ubetydelige, hvis man ser på alle de udfordringer vores planet står overfor i dag, men Sprouts budskab er, at man skal starte et sted. Vi vil inspirere folk til at tænke; ’Ok, hvis vi kan genbruge visitkort og blyanter, hvad kan vi så ellers gøre? Og hvordan kan vi som virksomhed gøre verden opmærksom på, at vi rent faktisk interesserer os for den? ”, siger Michael Stausholm.

I dag sælger Sprout mere end 450.000 bæredygtige blyanter til over 60 lande. Virksomheden er vokset til 20 medarbejdere fordelt på to kontorer i henholdsvis Taastrup og Boston, og kundeporteføljen tæller blandt andre Disney, Ikea, Coca Cola og Marriott.

Læs også: Carlsberg præsenterer bæredygtig træfiberflaske

Sprout har tre år i træk fordoblet omsætningen og forventer at fortsætte det mønster hvert år indtil 2020.

-CHM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

28.10.2025Alexandra Instituttet

Sponseret

Ny platform forbedrer produktionslinjen, bundlinjen og CO2-regnskabet

28.10.2025CSR.dk

Plantebøfproducent får 300 millioner til ny fabrik og eksporteventyr

27.10.2025CSR.dk

Flere klimaskader og stigende bekymring men ingen samlet plan i sigte

27.10.2025CSRD+CO

Sponseret

Solceller er et effektivt ESG-greb

27.10.2025Klimaklar

Sponseret

Tag ejerskab over jeres CO2-data: Lær at bruge Klimakompasset med et gratis læringsforløb

24.10.2025CSR.dk

Vandsektoren står foran investeringer på 850 milliarder kroner frem mod 2070

21.10.2025CSR.dk

Danmark blandt de dårligste i EU: Madspild dobbelt så højt som gennemsnittet

17.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Hvad er definitionen på en gaveæske for dig?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - Oktober

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

28.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

28.10.2025

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

29.10.2025

Sted

København