Hollandske tog skal køre udelukkende på vind

I 2018 vil hele det hollandske tognet udelukkende køre på vindenergi. Danske Arriva er med i projektet.

Halvdelen af ?energien til togene vil komme fra hollandske vindmølleparker, mens den andel halvdel vil og komme fra vindmølleparker i Skandinavien og Belgien. .

01.10.2015

CSR.dk

Mens den hollandske stat tidligere på året blev dømt i retten for ikke at reducere landets CO2-udslip hurtigt nok, er der alligevel nogle områder, hvor landet er i front med den grønne omstilling. Hele Hollands tognet vil nemlig være drevet udelukkende af vindenergi i 2018, skriver sustainablenews.com.  

Læs også: Holland anker dom om at mindske CO2-udslip

Allerede fra i år vil halvdelen af energien til tognettet komme fra vind, mens vindenergi vil udgøre henholdsvis 70 og 95 procent i 2016 og 2017.

Danske Arriva er med
Projektet involverer det hollandske energiselskab Eneco, der skal levere strøm til togene, samt den fælles indkøbsgruppe VIVENS, som blandt andet består af Netherlands Railways og danske Arriva.  

"Det unikke ved denne kontrakt og dette partnerskab er, at en hel sektor reducerer sit CO2-fodaftryk enormt og sætter et eksempel, som andre sektorer kan følge. Mobilitet er ansvarlig for 20 procent af CO2-udledningen i Holland, og hvis vi fortsat ønsker at kunne rejse, er det vigtigt, at vi gør det uden at belaste miljøet med CO2 og partikler. Denne kontrakt giver alle hollandske borgere mulighed for klimaneutrale rejser, uanset afstand", siger Michel Kerkhof, account manager hos Eneco, til railway-technology.com.

Læs også: Verdens første CO2-neutrale lufthavn ligger i Indien

Halvdelen af energien til togene vil komme fra hollandske vindmølleparker udviklet af Eneco, mens den andel halvdel vil komme fra vindmølleparker i Skandinavien og Belgien. 

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.01.2026CSR.dk

Arla når milepæl: Alle europæiske mejerier dækkes nu 100 procent af vedvarende energi

16.01.2026CSR.dk

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

16.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Blossom - Når blomster møder kreativ styling

15.01.2026CSR.dk

Treårsgennemsnit over 1,5 grader bringer Parisaftalen i fare

15.01.2026Dansk Industri

Sponseret

DI Turisme, Kultur & Oplevelser lancerer klimaklar-forløb for branchen

14.01.2026CSR.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

14.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Nye OOhh fuglehuse - skabt med respekt for naturen

13.01.2026CSR.dk

Ørsted får grønt lys til at genoptage havvindprojekt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

20.01.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

20.01.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Sustainability in turbulent times

Briefing: Navigating sustainability in turbulent times and unstable geopolitics

Dato

20.01.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Klimaregnskaber

Er jeres virksomhed C02-neutral? Det er svært at svare på spørgsmålet, hvis ikke din virksomhed har opstillet et klimaregnskab. Det får du styr på med et kursus i klimaregnskaber. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J