IC Group: Vi skal eksekvere vores CSR

Tøjkoncernen IC Group vil fremover bruge kræfter på at eksekvere CSR-arbejdet i stedet for at planlægge det.

02.12.2014

CSR.dk

”Det vigtige for vores CSR-arbejde lige nu er ikke kun at tale strategi, men også at eksekvere og udøve CSR i dagligdagen. Nu er vi kommet dertil, hvor implementering er i fokus”. siger CEO Mads Ryder.

Strategien er nemlig ifølge Mads Ryder allerede på plads, så nu er tiden kommet til at føre den ud i livet.

”Vi har fået etableret en markant og ansvarlig strategi inden for et vigtigt område, og det er vores holdning, at vi nu i den næste tid skal have øget fokus på at implementere denne strategi i tæt samarbejde mellem vores lokale indkøbskontorer og vore design- og indkøbsansvarlige i vores brands”, siger Mads Ryder til fashionforum.dk.

Tøjkoncernen har gennem længere tid været en nøglespiller inden for CSR-området i både den danske og udenlandske modebranche. IC Group har blandt andet været med til at stifte Dansk Initiativ for Etisk Handel. Desuden er virksomheden medlem af BSCI, The Leather Working Group og Sustainable Apparel Coalition (SAC). Men selvom virksomheden har skåret ned på medarbejderstaben og ændret sit CSR-fokus, betyder det ikke, at CSR-området bliver nedprioriteret.

”Vi vil ikke slippe den position, vi har. Vi skal finde ud af, hvordan vi får fordelt opgaverne på andre hænder, men vi vil ikke baglæns”, siger Mads Ryder til fashionforum.dk.

Læs også: Levi’s belønner bæredygtige leverandører

Fyringsrunden i IC Group var ikke kun rettet mod virksomhedens CSR-afdeling, men et led i en stor organisationstilpasning, hvor i alt 39 danske stillinger blev nedlagt. 

-SSM

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.03.2026CSR.dk

Villum Fonden vinder Handlingsprisen for at bidrage til at flytte byggeriets grønne dagsorden fra vision til virkelighed

04.03.2026CSR.dk

“Hej CEO: Vores planet har brug for dig nu”

04.03.2026CSR.dk

ESG taber terræn lederes lønpakke: ”Et tegn på manglende seriøsitet”

03.03.2026CSR.dk

Unge og virksomheder samles om bæredygtighed

03.03.2026Valified

Sponseret

ESG uden retning koster tid og effekt – nu inviteres konsulenter til at arbejde mere datadrevet

02.03.2026CSR.dk

Nemlig vil halvere madspild og udfase turbokyllinger i ny ansvarlighedsoffensiv

27.02.2026CSR.dk

Kina sætter tempoet i grøn innovation: Dansk erhvervsliv kalder på europæisk selvransagelse

27.02.2026CSR.dk

Evaluering sår tvivl om nabokompensation til grønne energiprojekter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hvilke kompetencer kræver robuste forsyningskæder?

Få indsigt i fremtidens kompetencebehov i supply chain management og hvordan du kan styrke din rolle og karriere.

Dato

06.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online.

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

09.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark