IKEA i Danmark går fra udgift til indtægt på affald

IKEA Danmark har på fem år fået vendt affald til noget, de tjener penge på.

Allerede før varerne når hylderne, har IKEAs medarbejdere sorteret i pap, plast og hård plast når de pakker dem ud. Hvert sæt medarbejdere bringer de nødvendige containere med sig rundt til pallerne, så sorteringen bliver en del af det normale arbejde. .

23.11.2015

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

I regnskabsåret 2015, der sluttede med udgangen af august, tjente IKEA i Danmark 472.000 kroner på affald. Det lyder måske ikke så af så meget, men hvis man ser bare fem år tilbage, var affaldshåndtering en udgiftspost på 5,3 millioner kroner.

”Penge er penge. Det er bestemt ikke ligegyldigt, om vi har en udgift på seks millioner kroner eller vi faktisk tjener penge hjem til forretningen”, sagde Miljøchef i Ikea, Jonas Engberg i Politiken.

Til samme medie fortæller han, at det selvfølgelig handler om at IKEA gerne vil være bæredygtige, men at det det også handler om pengene. Penge som andre også vil kunne tjene, hvis de går målrettet til værks.

Gennemtænkt virker
Det er ikke kommet af sig selv. IKEA Danmark har investeret i affaldshåndteringssystemer, fundet en professionel partner til at aftage alle affaldsfraktionerne og ikke mindst arbejdet med motivation og opmærksomhed på affaldssortering, bl.a. ved at gøre det til en ting medarbejderne bliver målt på i dagligdagen.

På den måde er man i 2015 nået op på en gennemsnitlig genanvendelsesprocent på over 90.  Det kan dog blive endnu bedre, ifølge Jonas Engberg. Bl.a. ved at fokusere på containeren med det, der kaldes ”restaffald”.

»Det er den, der koster os penge. Vi skal af med mange hundrede kroner per ton restaffald, vi sender til forbrænding, mens vi eksempelvis tjener 500 kroner, hver gang vi sælger et ton sammenpresset pap«, fortæller han.

Læs også: Nul affald fra Unilever i Europa

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

27.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg