IKEA i Danmark går fra udgift til indtægt på affald

IKEA Danmark har på fem år fået vendt affald til noget, de tjener penge på.

Allerede før varerne når hylderne, har IKEAs medarbejdere sorteret i pap, plast og hård plast når de pakker dem ud. Hvert sæt medarbejdere bringer de nødvendige containere med sig rundt til pallerne, så sorteringen bliver en del af det normale arbejde. .

23.11.2015

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

I regnskabsåret 2015, der sluttede med udgangen af august, tjente IKEA i Danmark 472.000 kroner på affald. Det lyder måske ikke så af så meget, men hvis man ser bare fem år tilbage, var affaldshåndtering en udgiftspost på 5,3 millioner kroner.

”Penge er penge. Det er bestemt ikke ligegyldigt, om vi har en udgift på seks millioner kroner eller vi faktisk tjener penge hjem til forretningen”, sagde Miljøchef i Ikea, Jonas Engberg i Politiken.

Til samme medie fortæller han, at det selvfølgelig handler om at IKEA gerne vil være bæredygtige, men at det det også handler om pengene. Penge som andre også vil kunne tjene, hvis de går målrettet til værks.

Gennemtænkt virker
Det er ikke kommet af sig selv. IKEA Danmark har investeret i affaldshåndteringssystemer, fundet en professionel partner til at aftage alle affaldsfraktionerne og ikke mindst arbejdet med motivation og opmærksomhed på affaldssortering, bl.a. ved at gøre det til en ting medarbejderne bliver målt på i dagligdagen.

På den måde er man i 2015 nået op på en gennemsnitlig genanvendelsesprocent på over 90.  Det kan dog blive endnu bedre, ifølge Jonas Engberg. Bl.a. ved at fokusere på containeren med det, der kaldes ”restaffald”.

»Det er den, der koster os penge. Vi skal af med mange hundrede kroner per ton restaffald, vi sender til forbrænding, mens vi eksempelvis tjener 500 kroner, hver gang vi sælger et ton sammenpresset pap«, fortæller han.

Læs også: Nul affald fra Unilever i Europa

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

21.09.2026Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense