Ikke flere norske oliepenge til fire asiatiske virksomheder

Den velvoksne norske oliefond har solgt sine aktier i fire østasiatiske selskaber. Årsagen er deres engagement i den ofte miljøskadelige palmeolieindustri.

Den norske oliefond har frasolgt aktierne i fire asiatiske virksomheder, fordi de er engagerede i den miljøskadelige palmeolieindustri..

19.08.2015

CSR.dk

Den statslige norske oliefond er en magtfuld størrelse, og hvis den beslutter sig for, at sælge fra af sine mange aktier på baggrund af miljøhensyn, så gør den det, uanset hvor store virksomheder, der måtte være tale om.

Derfor er fire asiatiske selskaber nu ikke længere en del af porteføljen i den enorme oliepengetank. Det drejer sig om den sydkoreanske bilfabrikant Daewoo, holdingselskabet Posco, der ejer store dele af netop Daewoo, og de to malaysiske virksomheder Genting og IJM, det skriver Aarhus Stiftstidende.

Læs også: Norge freder elbilerne for afgifter

Fælles for de fire virksomheder er, at de har aktiviteter inden for palmeolieindustrien, der er berygtet for både forurening og skovrydning i forbindelse med omlægning af tropisk regnskov til plantager.

Beslutningen om at stritte de fire selskaber ud af investeringskataloget kommer i kølvandet på den kursændring for fonden, det norske storting vedtog i juni, da man blev enige om at afvikle alle investeringer i selskaber, der baserer mere end 30 procent af sin omsætning på kulminedrift eller kulafbrænding.

Sammenlagt havde den norske oliefond aktier for omkring 200 mio. dollar i de fire virksomheder, men med fondens samlede værdi på over 6.000 milliarder danske kroner in mente, så må frasalget betegnes som værende i den mindre kategori.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.10.2025Cabi

Sponseret

Nye veje til arbejdskraft styrker bæredygtighed og bundlinje

08.10.2025CSR.dk

AI-giganter satser på små atomreaktorer til datacentre

08.10.2025CSR.dk

Kunder skal være med til at sænke landbrugets CO2-aftryk

07.10.2025CSR.dk

Ny global undersøgelse: Én klimastrategi passer ikke til alle lande

07.10.2025CSR.dk

AI kan tage dataslæbet i ESG-arbejdet, men kommer med en stor energiregning

06.10.2025CSR.dk

Stigende energibehov presser klimamålet for 2050, advarer Blackrock-topchef

06.10.2025CSR.dk

Ny analyse slår alarm om Danmarks store forbrug af træ: Langt til grønt foregangsland

03.10.2025Valified

Sponseret

ESG bliver forretningskritisk: Kraka Economics og Valified viser vejen til bedre bundlinje

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

06.10.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

07.10.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Measuring and Reporting Impact: A Deep Dive into the VSME Standard

Join our upcoming live session from SPARK on the VSME Standard

Dato

09.10.2025

Tid

14:00

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Certificeringer, rapportering og dokumentation

Lær at dokumentere og rapportere på dine bæredygtige tiltag, fx ESG-rapportering, ordninger og certificeringer, så det følger EU-taksonomi, EU-lovgivning og CSRD. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

10.10.2025

Tid

08:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG-rapportering

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

10.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. oktober: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

10.10.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom