Indien vil følge konkret plan for at nå ambitiøst mål for solenergi

Den indiske regering har skemalagt, hvordan landet skal nå 2022-målet for udvindingen af solenergi.

Indien har lagt en ambitiøs plan for at nå målet om en solenergikapacitet på 100 gigawatt inden år 2022. .

08.06.2016

CSR.dk

Indien har mange soltimer og det vil landets regering udnytte. Tilbage i 2014 annoncerede Indiens premierminister, Narendra Modi, et nyt mål for, hvor stor en mængde solenergi, der skulle give strøm til det befolkningsrige land.

Det konkrete mål gik på at nå 100 gigawatt (GW) inden år 2022, hvilket er fem gange højere end den tidligere målsætning. Til sammenligning lå verdens samlede, installerede solenergikapacitet på 181 GW tilbage i 2014. Hvis det ambitiøse mål bliver en realitet, vil Indien altså være en af verdens absolut førende nationer inden for vedvarende energiproduktion.

Læs også: Kina skal blive bedre til solvarme

For nylig udtalte Indiens energiminister, Piyush Goyal, at landet sigter mod allerede at nå de 100 GW i slutningen af 2017, skriver World Resources Institute (WRI). Men er det første mål overhoved muligt?

Indiens totale solenergikapacitet lyder i dag på 5,8 GW, så landet skal øge tempoet for solcelleudbygningen betydeligt, hvis målet skal nås. De gennemsnitlige 4 GW Indien tilføjer i solenergi årligt, skal løftes til mere end 15 GW om året – og det er blot hvis landet skal nå den oprindelige målsætning vel og mærke.

Mange har været skeptiske over for projektet, men i den seneste tid har Indien vist fremgang og seriøsitet for at nå det ambitiøse mål, skriver WRI. Blandt andet med en plan, der indeholder årlige delmål.

Årlige delmål giver en konkret plan
Grundlaget for energiministerens optimistiske udtalelse er, at landet opfyldte og overgik sidste regnskabsårs delmål for mængden af produceret solenergi med 116 procent. De årlige delmål blev offentliggjort i april og udgør en konkret plan for hvordan målet skal nås. De årlige delmål giver ydermere en gennemsigtighed og gør det nemmere for blandt andre de involverede partnere at holde regeringen op på løftet.

Ifølge planen for de årlige delmål har Indien planlagt at udbygge solkapaciteten med 12 GW i løbet af det igangværende regnskabsår. Året efter skal det tal stige til 15 GW og året efter igen 16 GW.

Læs også: Ikea vil være førende forhandler af solenergi til hjemmet

Indien virker fast besluttet på at nå dette års delmål. Energiministeren har allerede godkendt installationen af 15 GW til forskellige, nye projekter, der udnytter solenergien. Størstedelen af disse projekter er solcelleparker, mens 1 GW skal udvindes ved at installere solpaneler på tage forskellige steder i landet.

Læs også: Frankrig vil køre på solceller

Ud over målet for solenergi har Indien en overordnet målsætning om at få 175 GW fra vedvarende energiformer i år 2022.

-CHM

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole

Sponseret

Bæredygtighedskommunikation uden greenwashing

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Lanceringswebinar: Svanemærkets nye krav til rengøringsservice og vinduespolering

Relateret indhold

20.12.2024Slow A/S

Sponseret

Hvorfor kalder vi kaffe for "Java"? Og andre sjove kælenavne

20.12.2024CSR.dk

Realdania bag ny indsats for cirkulært byggeri i Danmark

19.12.2024CSR.dk

Nyt studie belyser sociale mediers miljøbelastning

19.12.2024Atea Danmark A/S

Sponseret

Atea er kåret til europæisk klimaleder for tredje år i træk

19.12.2024SustainBusiness

Sponseret

Et kig ud i fremtiden med Sebastian Mernild

19.12.2024Freehand Coffee Company A/S

Sponseret

Bønner fra kaffens verden

18.12.2024CSR.dk

Klimakredit-diskussionen er langt fra slut

17.12.2024CSR.dk

’Verdens Bedste Indkøber 2024’ er hædret for sit fokus på bæredygtighed

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
CBS Executive Fonden
Kursus
SERVICE EXCELLENCE LEADERSHIP ACADEMY

Tidligere SECA-uddannelse! En executive diplomuddannelse med fokus på dit personlige lederskab, forretningsudvikling og kundedreven innovation. Service Excellence Leadership Academy har til formål at udvikle ledere og servicevirksomheder ved at udvide den enkelte deltagers ledelses- og forretningsmæssige kompetence samt ved at udvikle netværk og styrke konkurrence- og innovationsevnen.

Dato

04.12.2024

Sted

Porcelænshaven 22, 2000 Frederiksberg

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 2. januar: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

02.01.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Q&A webinar 2nd January: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

02.01.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

Sustainable Business Solutions ApS
Webinar
Klimarapportering scope 1 og 2

Er din virksomhed klar til at indsamle data og beregne scope 1 og 2, så I kan være i overensstemmelse med de nyeste rapporteringsstandarder? Klimarapportering er i stigende grad et krav fra både investorer, kunder og myndigheder, og en korrekt rapportering af klimaregnskabets scope 1 og 2-emissioner er et centralt skridt mod at forstå og reducere jeres samlede klimapåvirkning.

Dato

07.01.2025

Tid

08:15

Sted

Live online (Zoom)

Erhvervsakademi Aarhus
Efteruddannelse
ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. ESG-rapportering er jeres måde som virksomhed til at redegøre for arbejdet med bæredygtighed og samfundsansvar. ESG-rapportering er et nødvendigt tiltag I bør forholde jer til, da det kan påvirke jeres omdømme over for fx investorer, kunder og leverandører.

Dato

07.01.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
Seminar: Science-based update on control of Food Safety Hazards

Are you a food safety auditor or responsible for managing food safety in your business? Join us for a comprehensive seminar designed to keep you at the forefront of food safety standards and practices.

Dato

08.01.2025

Tid

08:45

Sted

Middelfart / MS Teams