Københavnerne skal ikke selv sortere affald

Et flertal i København Kommune ønsker at satse på en teknologisk løsning, der skal skal gøre det muligt at genanvende husholdningsaffald, uden at borgerne selv skal sortere det. Men med løsningen kan kommunen ikke indfri sin ressource- og affaldsplan, viser et udviklingsprojekt.

Københavns Kommune har som mål at 45 procent af husholdningsaffaldet i København skal genanvendes om to år..

18.02.2016

CSR.dk

For at nå målet kræver det nemlig, at københavnerne selv begynder at sortere affaldet, og den løsning afviser et flertal i borgerrepræsentationen. Det skriver Politiken.

Flertallet ønsker i stedet fortsat at satse på en højteknologisk løsning, der ikke kræver, at borgerne selv sorterer deres affald. I Renescience-teknologien, som flertallet er fortalere for, blandes husholdningsaffaldet med varmt varm, der er tilsat enzymer. Herefter kan metal og plast udskilles og bruges til genanvendelse, mens den flydende del af massen kan bruges som biogas.

Men ifølge Politiken har et udviklingsprojekt dog vist, at det ikke er muligt at indfri kommunens plan i 2018 med den teknologiske løsning. Anlægget vil nemlig først stå klar i 2018 og vil kun have kapacitet til at behandle cirka en tredjedel af al husholdningsaffaldet i kommunen.

Stadig samme mål
Kommunens teknik- og miljøborgmester Morten Kabell (EL) holder dog fast i, at målet stadig hedder 45 procent.

”Derfor skal der helt entydigt ske mere på området. Jeg mener, at kildesortering i etagejendommene vil være et afgørende element i at nå de mål. Det er der ikke flertal for nu, så må vi se, hvordan det ser ud, når vi kommer længere hen i processen”, siger Morten Kabell til Politiken.

Hos socialdemokraterne ønsker man fortsat at satse på, at Renescience kan bruges til at genanvende det organiske husholdningsaffald. Og partiet ønsker, modsat Morten Kabell, ikke, at borgerne i etageejendomme selv skal sortere affaldet i deres lejligheder, forklarer miljøordfører Jakob Hougaard.

”Det er jo ikke, fordi det går den forkerte vej med genanvendelsen. Man når bare ikke så højt et mål, fordi Renescience tager længere tid. Skal man så i stor panik gå tilbage og lave en plan for kildesortering? Det er der nogle partier, der gerne vil. Men vi i Socialdemokratiet vil hellere arbejde med central sortering, fordi det er nemmere for folks hverdag”, siger Jakob Hougaard til Politiken.

Læs også: Nespresso vil genanvende kaffekapsler

Han mener dog, at prisen også spiller en væsentlig rolle. Ifølge beregninger vil anvendelsen af det nye system nemlig blive langt højere end først antaget.  

I perioden fra 2010 til 2014 steg genanvendelsen af husholdningsaffald med fem procentpoint i København, så tallet i 2014 var på 32 procent. Det skete blandt andet ved at forbedre mulighederne for at sortere plast, elektronik og metal.

-SSM

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

11.03.2025CSR.dk

Eksplosion i greenwashingsager: Ventetiden stiger

11.02.2025Compass Group Danmark A/S

Sponseret

Mavens Hule 2025 søger fremtidens fødevareiværksættere

04.02.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Governance - nøglen til bæredygtig forretningsværdi.

17.01.2025Kinnarps A/S

Sponseret

Kinnarps testlaboratorie

14.01.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Compliance? Skab engagement med DMA.

07.01.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Rykker SMVbestyrelserne på ESG?

Sustainable Business Solutions bliver en del af Beierholm

16.12.2024Sustainable Business Solutions ApS

Sponseret

25.11.2024CSR.dk

Stærk compliance er grundlaget for at ”go beyond”

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Nordic Nature Starter Pack: Deep dive on water stewardship

Webinar 4: In this webinar we will zoom in on water stewardship and how companies can build water resilience and strengthen water management to reduce water impacts in their own operations and the value chain.

Dato

02.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Dakofa
Konference
Hvor langt er vi med affaldssorteringen - og hvad venter forude?

Deltag i årets sorteringskonference! Her får du den nyeste status på danskernes affaldssortering, genanvendelsesniveauet i kommunerne og seneste nyt om det udvidede producentansvar for emballage, der træder i kraft i 2025.

Dato

02.04.2025

Tid

09:30

Sted

Centralværkstedet Aarhus

Etisk Handel Danmark
Event
Styrk dit arbejde med globale værdikæder og din ESG-rapportering gennem partnerskaber

Hvordan håndterer du de stigende krav til ESG-rapportering og due diligence?

Dato

03.04.2025

Tid

08:30

Sted

Rambøll Head Office Hannemanns Allé 53, 2300 København

Comm2ig
Webinar
Webinar: Transformer dit forbrug fra lineært til cirkulært i dit it-indkøb

Kom til webinar med Comm2ig, hvor du kan høre om arbejdet med bæredygtighed i en it-virksomhed, om Remanufactoring, e-affald, levetidsforlængelse, samt dine muligheder for at transformere dit forbrug fra lineært til cirkulært. Er adfærd og vaner den største barriere?

Dato

03.04.2025

Tid

10:00

Sted

Microsoft Teams

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få styr på VSME - EU's nye frivillige standard for bæredygtighedsrapporting

EU-Kommissionen har for nyligt lanceret den såkaldte Omnibus-pakke, der skal forenkle kravene til virksomhedernes bæredygtighedsrapportering og styrke EU’s konkurrenceevne.

Dato

03.04.2025

Tid

11:00

Sted

Online på MS Teams

Verarca
Event
Få styr på CO2-beregningen

Klimaregnskab uden bøvl – Få styr på scope 1, 2 og 3 med få klik

Dato

04.04.2025

Tid

10:30

Sted

Online