Klimaministeren på besøg i Carlsberg Byen

Klima-, energi- og bygningsminister, Rasmus Helveg Petersen, var torsdag på besøg i Carlsberg Byen for at se nogle af de bæredygtige tiltag i bydelen, hvor byggematerialer blandt andet genanvendes med store CO2-besparelser til følge.

Ministeren fik blandt andet fremvist et centralt og miljørigtigt fjernkølingsanlæg, der på sigt skal forsyne hele Carlsberg Byen. Foto: Carlsberg Byen. .

09.01.2015

CSR.dk

Fakta om Carlsberg Byen

Udviklingsselskabet Carlsberg Byen opfører over de næste 10-15 år en ny bydel på Carlsbergs tidligere bryggeriområde på Vesterbro to km fra Rådhuspladsen med bl.a. kontorlokaler, butikker, restauranter, skoler, kulturinstitutioner, og 3.000 boliger i forskellige størrelser og prisklasser.

Visionen er at skabe en mangfoldig, levende og bæredygtig bydel, som vil være attraktiv for erhvervsliv, beboere og besøgende.

Fjernkølingstanke med fire millioner liter vand, fredede bygninger og genanvendte mursten var blandt de ting, som klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen torsdag fik lejlighed til at kigge nærmere på, da han besøgte Carlsberg Byen på Vesterbro i København.

Læs også: Grønne fordele ved genanvendelse af tomme bygninger

Anledningen var blandt andet det byggepolitiske udspil, som regeringen udsendte i slutningen af sidste år.

Udspillet skal blandt andet få byggebranchen til at genanvende byggematerialer, så CO2-forbruget nedsættes, og netop genanvendelsen af byggematerialer er noget, som praktiseres i Carlsberg Byen.

Det gælder eksempelvis genanvendelse af gamle mursten fra ikke bevaringsværdige bygninger, som nedrives i takt med, at den nye bydel opføres.

Senest er 10.000 mursten fra nedrivningen af den gamle værkstedsbygning blevet genbrugt til at renovere facaden på den gamle administrationsbygning i Carlsberg Byen, som netop er blevet færdig. Det giver en samlet besparelse på fem tons CO2 i forhold til anvendelse af nyproducerede mursten.

Læs også: Hjørring får Danmarks mest bæredygtige stadion

Ministeren fik også fremvist et centralt og miljørigtigt fjernkølingsanlæg, der på sigt skal forsyne hele Carlsberg Byen. Anlægget reducerer CO2-udledningen med op til 23 procent i forhold til traditionel køling.

Store lagertanke på 4.000.000 liter vand giver mulighed for at producere mere energieffektiv køling, idet de kan fyldes op med koldt vand, der er produceret af ”grøn” el. Det vil sige el, der er produceret, når der er overskud af el på nettet fra vindmøller, eller el, der er produceret om natten, hvor el er billigere.

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

06.06.2025Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Brødrene Dahl sætter CO2-tal på 70.000 varer

05.06.2025CSR.dk

Regningen stiger: Klimaskader har allerede kostet samfundet milliarder

04.06.2025CSR.dk

Klimarådet i nyt notat om klimafremskrivningen: Regeringen skal følge implementeringen tæt

03.06.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

03.06.2025NRGreen ApS

Sponseret

NRGreen bygger 11 MW solcellepark med 5 MW batteri i Sorø

02.06.2025CSR.dk

Frode Laursen skruer op for den grønne omstillingsfart

01.06.2025Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

30.05.2025CSR.dk

Ny prognose: 80 procent chance for varmerekord inden 2029

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Dagrofa aps
Kursus
Deltag i kulinarisk masterclass: ’Ansvarlig fisk på tallerkenen’

Den 3. og 10. juni inviterer Dagrofa Foodservice til inspirerende kulinariske masterclasses i henholdsvis Odense og Ishøj.

Dato

03.06.2025

Tid

13:00

Sted

Odense og Ishøj

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia