Kommende ECSA-formand: Shipping skal også reducere CO2

Shippingbranchen skal være med til at reducere udledningen af CO2, mener næstformand og kommende formand i de europæiske redere, Niels Smedegaard.

Skibsfarten har ikke tidligere været omfattet af forslag til globale klimaaftaler i FN. Men forleden kom det frem, at blandt andet shipping formentlig bliver omfattet af den klimaaftale, der skal vedtages under klimatopmødet i Paris til december..

17.09.2015

CSR.dk

Shippingbranchen skal også være med til at reducere udledningen af CO2. Det mener DFDS's CEO Niels Smedegaard, der om to uger overtager formandskabet for de europæiske redere (ECSA). Det skriver shippingwatch.dk. 

Skibsfarten har ikke tidligere været omfattet af forslag til globale klimaaftaler i FN. Men forleden kom det frem, at blandt andet shipping formentlig bliver omfattet af den klimaaftale, der skal vedtages under klimatopmødet i Paris til december.

Læs også: Mærsk vil nedsætte CO2-udledningen markant

Allerede reducering i CO2
Niels Smedegaard, der på nuværende tidspunkt er næstformand i ESCA, mener allerede, at der er sket forbedringer i branchen, om end der stadig er vej igen.

"Man har gjort meget for at reducere udledningen af CO2, hvilket delvist også er drevet af, at kan man spare brændstof, så er det både godt for bundlinjen og miljøet. Langt de fleste rederier i verden har i den her periode minimum opnået en 20-25 procents reduktion per sejlet sømil eller container, så mange ting er allerede sket. Men det arbejde skal selvfølgelig forstærkes de kommende år, og det er vi også i shippingindustrien udmærket klar over. Vi går meget gerne ind i en drøftelse med alle de her parter, så man fremover får en hensigtsmæssig lovgivning, også på CO2-området," siger Niels Smedegaard til shippingwatch.dk.

Læs også: Holland anker dom om at mindske CO2-udslip

Dog mener han, at det er vigtig, at der lovgives globalt og ikke regionalt.

"Det er super vigtigt, at man ikke laver en regional lovgivning, som kun gælder i EU, da det er et internationalt erhverv. Det er meget nemt at flytte sine skibe rundt ved at flytte flag, så man vil skyde sig selv i foden som lovgiver, hvis man ikke tager højde for de her ting."

-SSM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online