Lego indgår partnerskab med Unicef

Lego indgår partnerskab med Unicef og støtter FN-organet med et tocifret millionbeløb over de næste tre år. Jørgen Vig Knudstorp lover at beskytte børn og mener, at flere virksomheder burde gøre det samme.

Lego er den første globale partner til Unicef i legetøjsindustrien og vil de kommende år donere knap 60 mio. kr. Foto: Lego..

19.03.2015

CSR.dk

Lego har indgået et samarbejde med Unicefs virksomhedsprogram, der skal sikre, at virksomheder i hele verden sætter børns rettigheder på dagsordenen på flere parametre. Dermed bliver Lego den første virksomhed i legetøjsindustrien, der indgår et globalt partnerskab med Unicef. 

Legos direktør Jørgen Vig Knudstorp lover blandt andet at beskytte børn mod børnearbejde, men også at beskytte børn online og at markedsføre Legos produkter på en fair måde.

Læs også: Lego-havvindmøller leverer deres første strøm

Samarbejdet går foruden den virksomhedsrettede støtte også ud på, at Lego-fonden donerer knap 60 mio. kr. til Unicef over de næste tre år. Pengene skal gå til projekter, hvor børn i verden kan lære gennem leg.

"Ved siden af mad, kærlighed og et godt helbred, er leg essentiel, og vi har brug for mere kreativitet, hvis vil vi løse verdens problemer”, siger Lego-chefen.

Revser andre virksomheder
Jørgen Vig Knudstorp mener desuden, at for få private aktører tager børns rettigheder alvorligt nok, her 25 år efter FN’s konvention for børns rettigheder blev implementeret.

Læs også: På sporet af kakaoens fremtid

Selvom han har forståelse for, at fokus ikke nødvendigvis er på børn uden for legetøjsindustrien, er det stadig vigtigt at vise initiativ, nævner han.

”Jeg har det skidt med at prædike for andre virksomheder, men vi må forstå, Unicef har udviklet nogle ordentlige principper, som alle bør holde sig til”, siger Lego-chefen ifølge den britiske avis The Guardian og påpeger, at med to milliarder flere børn i verden inden for de næste 30 år, vil beskyttelsen af børns rettigheder kun blive vigtigere.

-JPN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

19.11.2025CSR.dk

Business casen for bæredygtighed – hvad betyder det?

19.11.2025CSR.dk

Trods lettere regler investerer kommunerne stadig ikke i solceller

18.11.2025CSR.dk

Danmark står uden for ny grøn koalition for skat på privatfly

18.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab førte til 40 tons mindre plastspild om året hos CK Produktion

18.11.2025Valified

Sponseret

Bestyrelsens blinde vinkel: ESG er ikke så komplekst, som mange tror

17.11.2025CSR.dk

Danske virksomheder vil koble klima med sikkerhed og uafhængighed på COP30

14.11.2025CSR.dk

Grøn strøm fra den rådne banan: Der skal være mere inddragelse

14.11.2025CSR.dk

Ørsted fuldender sin grønne omstilling: 98 procent lavere CO2-udledning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Kom godt i gang med ESG og arbejdet med bæredygtighed i praksis - Århus

Dette arrangement har til formål at hjælpe små og mellemstore virksomheder, der gerne vil i gang med at lave en ESG-opgørelse eller allerede har taget de første skridt mod bæredygtighed, men har behov for konkrete værktøjer, viden og sparring for at komme videre i praksis.

Dato

19.11.2025

Tid

12:00

Sted

Rytoften 3, 8210 Aarhus, Danmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

20.11.2025

Sted

København Ø

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2025 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 9001:2015

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia