Lene Espersen: Vi halter bagefter med det bæredygtige byggeri

Administrerende direktør i Danske Arkitektvirksomheder, Lene Espersen, efterlyser mere bæredygtigt byggeri i Danmark. Vi er langt bagud i forhold til eksempelvis Tyskland, hvor markedet er blevet selvforstærkende.

Administrerende direktør i Danske Arkitektvirksomheder Lene Espersen vil gerne have mere fokus på bæredygtigt byggeri herhjemme. Foto: Flickr/News Oresund.

07.09.2015

CSR.dk

”I Danmark bliver der snakket en del om bæredygtigt byggeri, men hvor bliver det af? Og hvordan får det en større udbredelse?”

Sådan spørger administrerende direktør i Danske Arkitektvirksomheder Lene Espersen, i en klumme på building-supply.dk. Her opfordrer den tidligere konservative justitsminister hele bygge- og arkitektbranchen til samarbejde omkring skarpere certificering af bæredygtigt byggeri, der kan tjene som en løftestang for markedet.

Læs også: Dansk Byggeri frygter for konsekvenserne af lavere klimamål

Som eksempel nævner Lene Espersen det tyske marked, der er langt foran det danske. For mens vi herhjemme pr. kun har omkring 50 bæredygtigheds-certificerede bygninger, så er næsten 30 procent af tyske kontorbyggerier og knap 20 procent af alt byggeri i Tyskland certificeret som bæredygtigt gennem DGNB-ordningen – den samme ordning, der er dominerende her i landet.

Forklaringen på Tysklands stærke position finder vi ifølge Lene Espersen i den cirkulære, selvforstærkende effekt, markedet lige nu er kendetegnet ved.

”"Investorerne vil gerne have ’solide’ lejere. Lejere med gode credit ratings har oftest en CSR-politik. Som følge af CSR-engagementet efterspørger lejerne certificeret byggeri. Investorerne efterspørger derfor certificeret byggeri, hvilket får ejendomsudviklerne til at bygge bæredygtigt. Efterspørgslen accelereres, idet flere og flere virksomheder indfører CSR",” forklarer hun.

Hun påpeger i den forbindelse, at fremdriften i høj grad er drevet af kommercielle aktører (”store virksomheder med CSR-politikker”), og derfor ”er [det] sandsynligvis bare et spørgsmål om tid, før efterspørgslen på certificeret bæredygtigt byggeri også stiger i Danmark.”

Læs også: Singapore huser grønt hotel

For at det kan ske, vil det kræve samarbejde på tværs af brancherne, og at ”arkitektvirksomhederne [kan] påtage sig bæredygtighedsledelsen.” Og det er også bydende nødvendigt

”"Kreativ tænkning i forretningsmodeller, kompetenceudvikling og værdiskabelse gennem bæredygtigt byggeri står i høj kurs hos danske arkitektvirksomheder – og når efterspørgslen på det bæredygtige byggeri stiger gælder det om at være klar",” slutter Lene Espersen.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

30.10.2025CSR.dk

Ny bydel i Billund skal sætte ny standard for klimavenligt byggeri

30.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Skab stemning med ekstra store lys fra Vance Kitira

29.10.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Nyt EUDR-forslag i 11. time: EU varsler lettelser for virksomheder – men usikkerheden vokser

29.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh har skabt udendørspotter, der kan stå ude hele året rundt

29.10.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Mad & drikke som strategisk bæredygtighedsværktøj på møder og konferencer

28.10.2025Alexandra Instituttet

Sponseret

Ny platform forbedrer produktionslinjen, bundlinjen og CO2-regnskabet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

03.11.2025

Sted

Odense

Klimakampen ApS
Event
Klimakampen - November 2025

Klimakampen er en interaktiv kampagne, hvor kollegaer konkurrerer om at udføre klimavenlige handlinger. Kampagnen skaber engagement, styrker fællesskabet og gør det let for jeres organisation at handle på klimaforandringer.

Dato

03.11.2025

Tid

00:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

03.11.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

03.11.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus