Lokal handlekraft lægger fundamentet for bæredygtige byggeløsninger

Når der skal bygges grønt, bør byggeløsningen tage hensyn til de lokale forhold, erfarer Ardex, der producerer spartel-, klæbe- og fugemasser.

Ardex har som i 2013 en stand på Building Green-messen, der finder sted 29.-30. oktober i Forum i København. Foto: Ardex. .

19.08.2014

CSR.dk

Byggepraksis varierer verden over, ligesom hvert enkelt byggeprojekt har sine unikke kendetegn. Derfor skal grønne byggeløsninger tage hensyn til de lokale forhold, hvis de skal blive en succes.

Læs også: Building Green: 2014 tegner godt for grønt byggeri

Sådan lyder erfaringen fra Ardex, som udstiller på Building Green-messen d. 29.-30. oktober og via programmet International Projects and Specification Services (IPSS) rådgiver arkitekter verden over om blandt andet LEED-certificerede (Leadership in Energy & Environmental Design) byggeprojekter.

Succesfuld implementering af bæredygtige byggeløsninger kræver, at der tages hensyn til både det konkrete byggeprojekts unikke kendetegn og de byggemetoder og -krav, der findes i det land, hvor byggeriet opføres.

Derfor opererer Ardex, som er blandt verdens førende producenter af spartel-, klæbe- og fugemasser, med et program for IPSS, som gør det let for arkitekter, designere og ingeniører at udvælge og specificere de rette produkter til deres internationale projekter.

Dokumentation og rådgivning
”Konkret betyder IPSS for eksempel, at hvis en dansk arkitekt skal projektere et hospitalsbyggeri, der skal LEED-certificeres, i Dubai, så sørger vi for, at de rette materialer kommer frem, samt at dokumentationen er i orden. Som globalt opererende leverandør kan vi levere dokumentation inden for stort set alle certificeringer verden over”, forklarer business development manager Anne Mette Weng fra Ardex. Hun fortsætter:

”IPSS-repræsentanterne samarbejder tæt med den lokale Ardex-repræsentant om at yde teknisk support og rådgivning på lokationen. På den måde sikrer vi, at materialevalget, ud over at være certificeret bæredygtigt, tager hensyn til for eksempel klimatiske forhold, myndighedskrav i det pågældende land, byggepraksis og så videre”.

Lokal handling på mange niveauer
Den lokale forankring af de bæredygtige indsatser handler for Ardex ikke kun om byggeteknisk rådgivning. Også produktionen foregår lokalt for at nedbringe CO2-udledningen ved transport, ligesom koncernen arbejder med forskellige lokale bæredygtighedstiltag verden over:

”I USA, hvor konceptet ”Adopt a Highway” er meget populært, har den amerikanske afdeling taget ejerskab på en motorvejsstrækning på 1,5 miles. Fire gange årligt samles Ardex-medarbejderne og samler skrald på strækningen. I Australien, for at nævne et andet eksempel, anvender vi genbrugsgummi i produktionen og modtager cirka 250.000 skrottede bildæk om året. Bildækkene bruges i stedet for sand og sparer australierne for cirka 3500 ton sand årligt”, fortæller Anne Mette Weng. 

Minimering af miljømæssigt fodaftryk
Derudover arbejder koncernen, hvis skandinaviske afdeling er medlem af Green Building Council Denmark, kontinuerligt på at minimere blandt andet produkternes udledning af skadelige stoffer. Det betyder, at produkterne, for eksempel i forbindelse med LEED-certificering, tilfører flere point til det samlede regnskab.

”Vi plejer at sige, at det er, hvad et produkt ikke gør, der ofte er det afgørende, når vi snakker grønne og bæredygtige løsninger. Derfor arbejder vores teknikere og ingeniører hele tiden på at forbedre formlerne, så det miljømæssige aftryk minimeres ved blandt andet at reducere ressourceforbruget i produktionen, anvende genbrugsmaterialer og gøre produkterne endnu mere effektive og drøje i brug”, forklarer Anne Mette Weng.

Læs også: Bæredygtighed kræver visioner og tålmodigt arbejde

”Bæredygtighed er et væsentligt tema i koncernen, og vi mener, at det er vigtigt, at byggeriets parter er med til at tage et ansvar for at bygge bedre, så vi kan give noget godt videre til de næste generationer. Det er blandt andet derfor, at vi hvert år deltager på Building Green, så vi kan bidrage til at videreføre og udvikle dialogen om grønnere måder at bygge på”, pointerer hun. 

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.03.2026CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

05.03.2026CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

CSR.dk

Elgiganten lancerer pant på elektronik for at få danskerne til at rydde op

CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

Dansk Standard
Kursus
LCA - Livscyklusvurdering i praksis

Forstå systemet bag LCA, fra data til troværdige resultater og bedre beslutninger. Få en grundig introduktion til livscyklusvurdering (LCA), og bliv klædt på til at fortolke resultater, bestille en LCA og deltage i kvalificerede dialoger om bæredygtighed.

Dato

11.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

11.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Uddannelse
ADR uddannelse om dokumentation

ADR Uddannelsen om dokumentation sætter dig i stand til at udarbejde transportdokumenter, container-/køretøjspakkeattest og hente skriftlige anvisninger på relevante sprog i forbindelse med landevejstransport med farligt gods.

Dato

11.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense