Mange akademikere bliver mobbet

Hver tiende akademiker oplever mobning på jobbet, viser en ny undersøgelse. Værst står det til i den offentlige sektor.

Ifølge undersøgelsen er det oftest kolleger, der står bag mobningen, men i en tredjedel af tilfældene er det den nærmeste leder, der får skylden. .

10.11.2015

CSR.dk

En ud af ti akademikere udsættes for mobning på deres arbejdsplads, fremgår det af en ny undersøgelse fra Akademikernes Centralorganisation. Det skriver ugebrevet A4.

Læs også: Hver niende dansker bliver mobbet

Ifølge undersøgelsen, der er foretaget blandt 28.000 medlemmer af medlemsorganisationerne, er det oftest kolleger, der står bag mobningen, men i en tredjedel af tilfældene er det den nærmeste leder, der får skylden.

At det står så slemt til med mobning blandt akademikere foruroliger Camilla Gregersen, formand for Dansk Magisterforening.

”For syv år siden var mobning ikke noget, vi så eller hørte noget til, men nu får vi en del sager ind. Og når 10 procent i en sådan undersøgelse tilkendegiver, at de udsættes for mobning, er det alt for mange”, siger Camilla Gregersen til Ugebrevet A4.

Hun mener, at krisen og omstruktureringer har medvirket til, at mobning har ramt akademikerkredse:

”Jeg tror, det handler om de mange omstruktureringer og nedskæringer, der har fundet sted i kommuner, regioner og staten, og om den finanskrise, der ramte den private sektor. Når der er mange fyringer, sætter det arbejdsmiljøet under pres. Og hvis alle er pressede, er der ikke det overskud, der skal til for at gribe ind over for mobning og få det stoppet, før det udvikler sig til chikane”, siger Camilla Gregersen.

Læs også: Ansatte mangler tid i det daglige og støtte fra chefen

Værst i den offentlige sektor
Ifølge Gitte Strandgaard, formand for Landsforeningen Voksenmobning Nej Tak!, er det ofte veluddannede lønmodtagere fra primært den offentlige sektor, der henvender sig til foreningen.

Og netop på grund af deres viden, indsigt og engagement optræder de selvstændigt og siger fra på en arbejdsplads. Dermed kan de opfattes som en trussel for andre, der eksempelvis er bange for at miste magt, position og opgaver. Og derfor skal de holdes nede, forklarer Gitte Strandgaard.

-SSM

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

28.10.2026Forenede Service

Sponseret

Forenede Service styrker medarbejdernes stemme med digital APV

20.10.2026CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Fagforening: Dårligt psykisk arbejdsmiljø skal straffes med bøder

CSR.dk

Danmarks første Mental Health Awards: Mental sundhed skal fra enkeltstående initiativer til strategi

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Social bæredygtighed i facility management - fra strategi til praksis

Deltag og få indsigt i, hvordan organisationer kan arbejde mere strategisk og systematisk med social bæredygtighed i facility management. Få inspiration fra standarder og forskning, og hør erfaringer fra praksis.

Dato

04.11.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

05.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

05.11.2026

Sted

Odense