Minimale forventninger til COP18

FNs årlige klimatopmøde startede mandag i Doha. Forventningerne til slut-resultatet er små til trods for, at flere nye analyser varsler katastrofale temperaturstigninger.

28.11.2012

Lasse Andersen , CSR.dk

I denne uge er verdens klimaansvarlige politikere samlet i Doha, Qatar for at finde ud af, hvordan verden reducerer CO2-udledningen og dermed sætter en stopper for den globale opvarmning, før det er for sent.

Fuldstændig lige som sidste år er håbet om, at landene når frem til en ambitiøs aftale dog stærkt begrænset. Ifølge den danske klima- og energiminister Martin Lidegaard bunder en stor del af politikernes vægelsind i økonomi.

”Der kommer i hvert fald politikere (til Doha), der gerne vil gøre noget. Men de skal overbevise deres hjemlige regeringer, deres finansministre og ikke mindst deres vælgere om, at det her kan lade sig gøre, uden at det går ud over økonomien. Og de politikere er der ikke mange af,” siger Martin Lidegaard til Information.

Fælles indsats nødvendig
Heller ikke hos Dansk Energi, som sender en delegation til Doha, er optimismen overvældende, men organisationen påpeger, at der stadig er brug for at sætte klimaet på dagsordenen.

”Selvom forventningerne til resultatet i Doha ikke er store, så er der stadig brug for, at vi har fokus på klimadagsordenen. Tograders-målet er måske ved at være ude af syne, og konsekvenserne af øgede temperaturstigninger er i mange tilfælde svære at overskue. Men vi kommer ikke uden om, at der skal en verden til at løse udfordringen. Enkelte landes indsats kan vise vejen, men ikke bære byrden,” siger afdelingschef i Dansk Energi Charlotte Søndergren.

Skræmmende rapporter
I sidste uge publicerede både Verdensbanken, FN's Miljøprogram og Det Internationale Energiagentur hver deres klimaundersøgelser. Og der er tale om skræmmende læsning.

Alle tre organer konkluderer, at verden risikerer at ændre sig katastrofalt som følge af voldsomme klimaforandringer, hvis ikke verdens ledere formår at omstille sig til en grønnere verden i en fart.

Både Verdensbanken og FNs Miljøprogram konkluderer, at kloden er på vej mod en temperaturstigning på hele 4 grader. Altså to grader højere end hvad der hidtil har været betegnet som naturens smertegrænse. Hos Verdensbanken, som er mest pessimistisk, vurderer man endda, at stigningen vil være en realitet allerede i 2060.

WWF holder fast i 2 graders-målet
Seniorrådgiver i WWF Hanne Jersild sender følgende melding til klimapolitikerne på baggrund af rapporterne.

"De meget pessimistiske konklusioner bliver draget i lyset af de løfter og trends, der er gældende lige nu. Hos WWF understreger vi den del af budskabet, som stadig er i spil - nemlig, at 2 graders målet kan nåes. Men at det kræver dramatisk handling NU! Omstilling til grøn, vedvarende energi og en større effektivisering af energien er de håndtag, der for alvor skal skrues på,” siger Hanne Jersild.

Se de tre rapporter her:

UNEP Gigatonne Gap Report (FN's Miljøprogram)

World Bank 4 Degree Report (Verdensbanken)

International Energy Agency World Energy Outlook 2102 report (Det Internationale Energiagentur)

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

04.04.2025Denteks A/S

Sponseret

Bæredygtigt arbejdstøj og linned

28.03.2025CSR.dk

Offentlige bygherrer vil bruge færre nye råstoffer

27.03.2025ANDERS ANDERSENS RENGØRING

Sponseret

OVERSHOOT DAY 2025

27.03.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Vedvarende energi hos Lübech Livings leverandører er ikke en tilfældighed

27.03.2025Troldtekt A/S

Sponseret

Nyt showroom i Aarhus: Oplev karakterfulde Troldtekt akustikløsninger – og interiør fra otte andre brands

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtighed og adfærdsdesign

Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

23.04.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

UN Global Compact Network Denmark
Generalforsamling
Generalforsamling 2025

Det er os en stor fornøjelse at invitere alle repræsentanter fra vores medlemsvirksomheder og -organisationer til vores årlige generalforsamling. I år foregår generalforsamlingen online. Udover at få et overblik over vores aktiviteter, fremgang og økonomi, vil du også kunne deltage i det vigtige valg til bestyrelsen. I år er der seks bestyrelsesposter på valg.

Dato

23.04.2025

Tid

14:30

Sted

Online

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

24.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Er din virksomhed underlagt Bekendtgørelse 761/2024? Vær sikker på, at du opfylder de nye krav

Den 1. juli 2024 udsendte Energistyrelsen Bekendtgørelse 761/2024 med opdaterede krav til obligatoriske energiledelsessystemer og energi- og klimasyn for visse virksomheder.

Dato

24.04.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

MäRK
Gå-hjem-møde
B Corps Evolution of Standards: Få et overblik over, hvad det betyder for dig

B Lab offentliggør i april sine nye, opdaterede standarder for, hvad virksomheder skal opfylde, hvis de vil være B Corp. Men hvad betyder det for dig og din virksomhed?

Dato

24.04.2025

Tid

14:00

Sted

Strandboulevarden 66, st, 2100 København Ø

PwC Danmark
Webinar
Sustainability Reporting Beyond CSRD

- What and How

Dato

25.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online