NATO på grønt kursus i Sønderborg

NATO afholder næste år workshop i Sønderborg om fremtidens grønne militær.

15.08.2014

CSR.dk

”Gæsterne skal lære fra byens erfaringer med Zero-omstilling af offentlige og private bygninger, skoler, institutioner, virksomheder og butikker, og se grøn fjernvarme, solceller og vindmøller”, siger direktør i ProjectZero, Peter Rathje. Foto: ProjectZero. .

Målet er at omstille NATO’s militære camps og installationer til zero-tænkning i forhold til energi, vand og affald. 

”Tanken om et grønnere NATO er ført frem af blandt andet generalsekretær Anders Fogh Rasmussen, og jeg kan ikke forestille mig et bedre sted i verden for en workshop end Sønderborg. Her arbejder ProjectZero i forvejen med de temaer, som man i NATO ønsker fokus på”, siger professor Michael Goodsite om baggrunden for, at han – sammen med professor Sirkku Juhola fra Helsinki Universitet og direktør Peter Rathje, ProjectZero i Sønderborg – søgte om at få midler til at holde den workshop, som nu er imødekommet i NATO.

Michael Goodsite har en militær baggrund som officer i den amerikanske hær og NATO, men er siden juni i år leder af Institut for Teknologi og Innovation på Syddansk Universitet i Odense. Han glæder sig over, at kombinationen af hans fortid og nutid kan blive til gavn for et grønnere NATO:

”En grønnere profil er en vision for NATO, som workshoppen skal være med til at løfte”, siger han.

NATO skal lære af Sønderborg
Workshoppen skal i sagens natur primært have fokus på, hvordan NATO formår at få succes med en grøn omstilling, men der skal også være tid til at se Sønderborg og omegn:

”Gæsterne skal lære fra byens erfaringer med Zero-omstilling af offentlige og private bygninger, skoler, institutioner, virksomheder og butikker, og se grøn fjernvarme, solceller og vindmøller”, siger Peter Rathje.

Læs også: Virksomheder får millioner til grøn omstilling

SDU Campus Sønderborg og Mads Clausen Instituttet på viden- og kulturcentret Alsion vil danne ramme om workshoppen, som ventes at få cirka 35 deltagere.

- JKK 

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle