Norge annoncerer lige løn for herre- og kvindelandsholdet i fodbold

I Norge har herre- og kvindelandsholdet indgået en aftale med fodboldforbundet om at dele lønpuljen ligeligt - en aftale, der vækker begejstring i begge lejre.

Med den nye aftale mellem fodboldforbundet og herre- og kvindelandsholdet går herrerne lidt over 400.000 ned i løn, mens kvinderne stiger 2,3 millioner. Aftalen træder i kraft ved årsskiftet..

18.10.2017

CSR.dk

I Danmark har debatten om lønniveauet mellem mændenes og kvindernes fodboldlandshold fyldt en del i medierne i den seneste tid.

Det skyldes, at kvinderne vil have flere penge i de såkaldte stipendier, der udbetales som økonomisk kompensation, når de repræsenterer landsholdet – et beløb, der ligger langt fra det, som de danske landsholdsherre får.

I Norge er situationen imidlertid en helt anden. Her indgik Norges Fotballforbund (NFF) og landsholdsspillerne på både herre- og kvindelandsholdet for nylig en aftale om spillerløn.

Læs også: Engelsk klub først til at give mandlige og kvindelige fodboldspillere ligeløn

Samme løn ved årsskiftet
Op til aftalen besluttede herrelandsholdet sig for at donere cirka 440.000 årligt fra sin spillerpool til kvindelandsholdet, hvorfor herrernes honorar ved årsskiftet vil være på cirka 4,8 millioner kroner.

Det betyder, at begge hold fra årsskiftet vil få udbetalt det samme i løn. Herrelandsholdet har førhen tjent næsten det dobbelte af de norske kvinder, men med den nye aftale går de lidt over 400.000 ned i løn, mens kvinderne stiger 2,3 millioner.

Dermed får begge landshold 4,8 millioner kroner i lønpuljen fra og med 2018:

”I forhold til kvinderne er vi på herrelandsholdet vældig privilegerede, hvorfor det ikke har været svært for os at give lidt fra vores markedsbonus. Vi spiller jo ikke på landsholdet for pengenes skyld, og vi modtager heller ingen kampbonus på landsholdet, når vi ikke deltager i mesterskaber”, siger Stefan Johansen, der er anfører på det norske herrelandshold.

Læs også: Arsenal skifter til grøn energi

Og det er noget, man sætter stor pris på hos det kvindelige landshold:

”Det er rigtig gode nyheder, som vil gøre en stor forskel for de rammevilkår, der er for spillerne på landsholdet. Reguleringen kommer på et belejligt tidspunkt, når man tænker på det kvindelige landsholds udvikling. Med bedre rammer bliver det nemmere for spillerne at få et øget fokus på træning og fodbold i hverdagen”, siger Ingrid Moe Wold.

Forbedring af rammebetingelser for kvindelandsholdet
Også i spillerforeningen NISO og  NFF er man glade for den nye aftale:

”Vi er ganske tilfredse med udfaldet af forhandlingerne om en ny aftale for begge landshold. Kvindernes rammer er næsten fordoblet, mens mændenes aftale er blevet nedjusteret en del for at opnå lige markedsindtægter”, siger Joachim Walltin, der får støtte fra fodboldpræsidenten:

”Den nye aftale vil forbedre rammebetingelserne betragteligt for det norske kvindelandshold og forhåbentlig bidrage til øget sportslig udvikling. Samtidig er det en anerkendelse af, at kvindefodbold og især kvindelandsholdet får en øget markedsværdi”.

- EL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.11.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Kvinder forbedrer kulturen i mandsdominerede fag

17.11.2025CSR.dk

Mangel på netværk og erfaring holder kvinderne ude af bestyrelserne

14.11.2025CSR.dk

Idrætten vil hjælpe virksomheder med at tage socialt ansvar

12.11.2025CSR.dk

På trods af øremærket barsel rammes kvinders karrierer fortsat hårdest

05.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Lokal keramiker forvandler ler til 32.000 kroners nødhjælp

04.11.2025CSR.dk

Tyve års samarbejde om alt fra madspild til katastrofehjælp

04.11.2025CSR.dk

Akademiske frontløbere tester nye veje til mere diversitet i STEM

03.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Vores globale aftryk handler også om mennesker

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

19.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

19.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

JUC SERVICE ApS
Kursus
Miljøvurdering af projekter og planer

Dette kursus giver dig viden til juridisk at tackle de udfordringer, som man møder i den nye lov om miljøvurdering af projekter og planer. Du får en oversigt og forståelse for relevante EU-domme, danske domme og klagenævnspraksis.

Dato

19.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriationsproces

Dette kursus giver dig et dybdegående kendskab til ekspropriationsprocessen, så du bliver i stand til at gennemføre en ekspropriation på en lovlig og hensigtsmæssig måde.

Dato

19.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S