Nu bruger vi flere ressourcer, end Jorden har til rådighed

I går var det Earth Overshoot Day, som er dagen, hvor vi har opbrugt de naturressourcer, som Jorden har til rådighed for hele året. Sidste år indtraf dagen seks dage senere, nemlig den 8. august.

I Danmark er vi en af de helt store syndere, når det kommer til forbrug af naturressourcer. Således forbruger vi, som om vi havde 3,6 jordkloder. Det svarer til det dobbelte af verdensgennemsnittet. Arkivfoto..

03.08.2017

CSR.dk

Igen I 2017 har vi opbrugt de naturressourcer, som Jorden har til rådighed for hele året, længe før året egentlig er slut.

Og i år sker det endnu tidligere, end det var tilfældet i 2016, viser en ny undersøgelse fra Global Footprint Network, der er WWF Verdensnaturfondens globale analysepartner.

Således blev den 2. august til årets Earth Overshoot Day, som sidste år indtraf seks dage senere, nemlig den 8. august.

Dansk forbrug er det dobbelte af det globale
Globalt er vores forbrug, som om vi havde 1,7 jordklode til rådighed, og i Danmark er vi en af de helt store syndere.

Således forbruger vi, som om vi havde 3,6 jordkloder til rådighed, hvilket gør det danske forbrug til det dobbelte af verdensgennemsnittet.

Læs også: Forskere advarer: Massedød blandt dyrearter

Til det udtaler Bo Øksnebjerg, der er generalsekretær i WWF Verdensnaturfonden:

”Vi står midt i en naturkrise. Vi overfisker verdens fiskebestande. Vi fælder regnskovene og udpiner klodens landbrugsjord. Vi presser verdens vandressourcer og udleder for meget CO2, så kloden får hedeslag. Menneskets overforbrug presser simpelthen naturen og dyrene mere, end Jorden kan klare”.

Derfor foreslår Bo Øksnebjerg, at vi i fremtiden skal blive bedre til at forbruge smartere og producere mere bæredygtigt, både globalt og nationalt.

Flere tænker grønne tanker
I forbindelse med Earth Overshoot Day er der dog også flere virksomheder, der har taget initiativ til en grønnere tankegang.

Læs også: Nyt værktøj til klimavurdering af fonde

Hos den internationale miljøorganisation Greenpeace henviser man blandt andet til artiklen ”10 things you’ve always wanted to ask about living zero waste”, hvor læserne kan få et indblik i, hvordan det er at leve uden at købe varer, der er skadelige for miljøet.

Hos SEPA, der er et skotsk miljøbeskyttelsesagentur, har man i forbindelse med Earth Overshoot Day annonceret en forpligtigelse til at reducere dækaffald, som udgør et af Skotlands største miljøproblemer.

Også hos nonprofitorganisationen Global Footprint Network har man reageret på den tidlige dato for Earth OverShoot Day.

Således har organisationen, i samarbejde med mere end 30 partnere, forpligtet sig til initiativet MoveTheDate, der handler om at fremhæve løsninger, der kan inspirere befolkningen til at deltage aktivt i kampen om at flytte Earth Overshoot Day til senere på året.

Læs også: Rapport: Indkøb er centralt for en bæredygtig fremtid

En kedelig udvikling
Globalt forbruger befolkningen Jordens ressourcer hurtigere og hurtigere. For 17 år siden skulle vi helt frem til slutningen af september, før Jorden ikke længere kunne følge med vores forbrug.

I øjeblikket ligger Danmark på en 18. plads over lande, som overforbruger mest, mens Sverige ligger på en 12. plads.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh tilføjer varme og elegance til julen med farven Wine

09.09.2025CSR.dk

Rekordstor skovpulje er nu åben for ansøgninger

08.09.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Reduktioner uden retning? Derfor er klimatransitionsplanen et vigtigt styringsværktøj.

08.09.2025JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøkonferencen 2025 sætter retning for fremtidens miljølovgivning

05.09.2025CSR.dk

Østjyllands største solcellepark sætter skub i STARKs grønne omstilling

03.09.2025CSR.dk

Der er råstoffer for milliarder i europæernes skuffer

03.09.2025Schneider Electric

Sponseret

Nyt podcastafsnit: Kan vindindustrien blive CO₂-neutral – og hvordan?

01.09.2025CSR.dk

Ny forskning advarer om mulig kollaps af afgørende havstrøm

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Efteruddannelse
Nordic Programme on Non-Discrimination

The Nordic Programme on Non-Discrimination is an online programme designed to support Nordic businesses in advancing equality and inclusion across their operations. If your company is ready to take meaningful steps to identify, assess, and address discrimination-related risks, this programme will guide you through the process with practical tools and expert insights. Sign up before 16 June.

Dato

29.08.2025

Tid

09:30

Sted

Online

Dansk Industri
Kursus
Kommunikér troværdigt om bæredygtighed

Er du klar til at styrke din kommunikation om bæredygtighed? Undgå både greenwashing og greenhushing, og bliv skarp på, hvordan du kan kommunikere om virksomhedens grønne indsatser på en troværdig, effektiv og lovlig måde.

Dato

09.09.2025

Sted

Aarhus

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København september 2025

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

10.09.2025

Tid

09:00

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Kursus
ESG i forandring - Sådan bevarer du retning og ro

JUC's kursus 'ESG i forandring - Sådan bevarer du retning og ro' vil fokusere på, hvordan man finder ind til kernen af ESG-arbejdet og sikrer at det forbliver relevant og værdiskabende for virksomhederne, selv i tider med usikkerhed og skiftende prioriteter.

Dato

10.09.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Masterclass 2: Konfliktforebyggelse og konstruktiv konflikthåndtering i byggebranchen – København

Hvordan kan jurister og advokater hjælpe med at forebygge konflikter i bygge- og anlægsbranchen? Og hvordan kan de konkret bidrage til de gode løsninger, når det er gået galt?

Dato

11.09.2025

Tid

09:00

Sted

Valencia, Danske advokater, Vesterbrogade 32, 1620 København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og facilitering af bæredygtig udvikling

Bæredygtighed, cirkulær økonomi og FNs verdensmål. Disse begreber skal alle virksomheder og organisationer forholde sig til, og det er en ledelsesopgave at vurdere hvordan og hvornår. Statsgodkendt uddannelsesforløb med ECTS-point.

Dato

11.09.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J