Nykredit lancerer ambitiøs klimaindsats

Nykredit og SE Big Blue har netop indgået klimapartnerskab. Et af Nykredits ambitiøse mål er at nedsætte virksomhedens CO2-udledning med 65 procent, men også kunderne vil mærke en forskel.

Med en markedsandel på 45 procent inden for ejendomsfinansiering har Nykredit en forpligtelse til at være med til at skabe et grønnere Danmark, mener koncerndirektør Bente Overgaard..

26.02.2013

CSR.dk

Nykredits klimainitiativ

  • Udgangspunktet for Nykredits nye strategi er Folketingets energiaftale fra foråret 2012, som lægger op til en øget indsats for energibesparelser ikke mindst i bygninger.
  • Nykredit er det første finansieringsinstitut, som det sydjyske energiselskab SE har indgået et klimapartnerskab med.
  • SE skal rådgive om, hvordan Nykredit giver energiteknisk rådgivning til kunderne.
  • Nykredit er åben over for også at samarbejde med andre energiselskaber.

Kreditinstituttet Nykredit har netop besluttet at indgå et klimapartnerskab med SE Big Blue. Aftalen er et gennembrud for strategiske klimasamarbejder, der bidrager til landets omstilling til vedvarende energi og samtidig gavner virksomhedens egen bundlinje.

Nykredit har et mål om at nedsætte virksomhedens egen CO2-udledning med 65 procent inden 2020; men mindst lige så ambitiøst er det, at Nykredit vil begynde at tale med kunderne om energieffektivisering.

Koncerndirektør Bente Overgaard, der har ansvar for klima, miljø og ejendomme, siger til Erhvervsmagasinet CSR:

Solfangere på tagene
"Vi forventer os en del af samarbejdet med SE, som har mange ideer til, hvordan vi kan energieffektivisere vores ejendomme, vores it-forbrug og vores transport. I forhold til kunderne vil SE også give os nogle indspark til, hvordan vi kan komme i dialog om energieffektiviseringer".

Nykredit ejer 150.000 kvadratmeter ejendomme i hele landet. I følge Bente Overgaard skal Nykredit i gang med at omlægge til vedvarende energi. Energiforbruget skal måles og omlægges og huse med flade tage skal have solfangere.

Ikke tekniske eksperter
Koncerndirektøren vil bruge SE til at uddanne medarbejderne, så de bedre kan rådgive kunderne:

 "Vi ansatte skal ikke være tekniske eksperter, men vi skal vide mere om miljø og klima, så vi er i stand til at afdække og vække et behov hos de kunder, vi er i dialog med. Vi skal italesætte energieffektivitet, for vi ved, at huse, der er energioptimerede, er nemmere at omsætte. På markedspladsen for boliger er energioptimerede boliger efterspurgte", siger Bente Overgaard. 

SE og koncerndirektør Niels Duedahl har solgt det første klimapartnerskab til en financiel virksomhed..

 Første finansielle virksomhed
Nykredit er den første finansielle virksomhed, som sydjyske SE Big Blue indgår klimapartnerskab med.

Aftalen er i følge SE et væsentligt skridt for selskabet, der har som mål at blive markedsledende inden for strategisk energirådgivning og transport. Koncerndirektør i SE Niels Duedahl siger:

"Det strategiske partnerskab med Nykredit skubber for alvor til den vigtige nationale omstilling mod mere vedvarende energi. Det er afgørende, at energi- og klimaoptimering går hånd i hånd med besparelser for den enkelte virksomhed".

Partnerskabet med Nykredit er SE Big Blues første med en finansiel virksomhed.

Læs på Nykredit.dk Klimamål for Nykredits CO2-udledning og forretning

Dansk Standard

Sponseret

Global standard for bæredygtighed i event-, møde-, sports- og oplevelsesbranchen nu på dansk.

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

21.02.2025CSR.dk

Byer må ikke sprede sig, hvis der skal være plads til fremtiden

20.02.2025CSR.dk

Danske influencere holder liv i fast-fashions overforbrug

20.02.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Votives – Et sundere og mere miljøvenligt alternativ til fyrfadslys

19.02.2025CSR.dk

Esbjerg Havn rykker tættere på CO₂-neutralitet: Svitzer vælger biobrændstof

19.02.20252030 Builders

Sponseret

Fra Ord til Handling: En Fælles Rejse Mod en Bæredygtig Fremtid

18.02.2025BWT

Sponseret

Coffee by Storm passer på miljøet – med hjælp fra BWT

18.02.2025CSR.dk

Forskere slår fast: Genbrug er ikke nok

17.02.2025CSR.dk

Energiforsyning fra sol og vind kan blive mere robust

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
CBS Executive Fonden
Kursus
SERVICE EXCELLENCE LEADERSHIP ACADEMY

Tidligere SECA-uddannelse! En executive diplomuddannelse med fokus på dit personlige lederskab, forretningsudvikling og kundedreven innovation. Service Excellence Leadership Academy har til formål at udvikle ledere og servicevirksomheder ved at udvide den enkelte deltagers ledelses- og forretningsmæssige kompetence samt ved at udvikle netværk og styrke konkurrence- og innovationsevnen.

Dato

27.01.2025

Sted

Porcelænshaven 22, 2000 Frederiksberg

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Invest in Women: En aften for forandring i verden ~ Folkekirkens Nødhjælp

Gå ikke glip af årets mest inspirerende aften! Deltag i velgørenhedsarrangementet Invest in Women i Moltkes Palæ. En spændende aften om kvinders økonomiske empowerment og ligestilling – med stærke keynote-speakers og netværk.

Dato

06.02.2025

Sted

Moltkes Palæ, Dronningens Tværgade 2, 1302 København K

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller genneføre et energisyn.

Dato

24.02.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: LCA for ESG/CSRD reporting and the role of AI

In today’s rapidly evolving sustainability landscape, regulations place increasing demands of data transparency and sustainability reporting. Transparency in environmental impacts and sustainability strategies is no longer optional—it's essential.

Dato

25.02.2025

Tid

15:00

Sted

Online

CABI
Webinar
Kort og godt om de nye sygedagpengeregler

Pr. 1. januar 2025 er sygedagpengereglerne blevet opdateret. Det ændrer, hvordan og hvor ofte kommunen skal lave opfølgning, når dine medarbejdere er sygemeldte. På dette webinar får du en gennemgang af de nye regler, og hvilken betydning det får for dig som arbejdsgiver.

Dato

26.02.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus i Svanemærket renovering

Du får en dybdegående gennemgang af Svanemærkets krav til renovering af byggeri. Kurset tager udgangspunkt i kriteriegeneration 2 for renovering, der bl.a. stiller krav til miljøundersøgelser og kortlægning af eksisterende byggeri, energi, klima, ressourceeffektivitet, cirkulær økonomi, indeklima, materialer og kemi.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart