Nyt værktøj kan styre risiko for tvangsarbejde

Tvangsarbejde er et globalt fænomen i vækst. Socialministeriets Center Mod Menneskehandel lancerede ved CSR Awards et nyt onlineværktøj som kan hjælpe virksomheder til at forstå og arbejde med emnet.

Anders Lisborg introducerer værktøjet ved CSR Awards 2015..

07.10.2015

CSR.dk

Hvis man skal tro på det seneste Global Slavery Index, så er der i dag over 35 millioner mennesker som lever under slavelignende forhold. Hovedparten af dem befinder sig i Afrika og Asien, men med stadigt mere internationale forsyningskæder og arbejdsmarkeder rykker risikoen for tvangsarbejde tættere på danske virksomheder og forbrugere

Under CSR Awards i Vejle 7. oktober 2015 fortalte David Camp fra den britiske organisation Stronger Together, at mange virksomheder ikke altid kan se, at det er et fænomen der har med dem at gøre.

"Men det er fordi det foregår i det skjulte, det bliver stadig mere udbredt. Og det er vores erfaring, at man i fællesskab kan gøre noget ved det," sagde han. 

Også i Center Mod Menneskehandel i Socialstyrelsen, mærker man at det kan være svært at få hånd om problemet.

"Det er et nyt emne for mange virksomheder og vi laver meget oplysningsarbejde. Vores nye site fokuserer derfor på oplysning og risikostyring," sagde Anders Lisborg fra Socialstyrelsen. 

www.virk.cmm.dk kan man således lære mere om emnet og teste sin virksomhed i forhold til tvangsarbejde. Man kan også se historier om både personer, der har været udsat for tvangsarbejde, og virksomheder der har været ramt af det. 

Blandt andet Steen Gede, direktør i Forenede Service. Han kan fortælle, hvor meget det har kostet hans virksomhed at blive associeret med tvangsarbejde. Bare hvis man har brug for at blive overbevist. 

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.03.2026CSR.dk

VELUX Gruppen indgår partnerskab med Habitat for Humanity

03.03.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Design der skaber ro og nærvær i pårørenderum

03.03.2026CSR.dk

Ny analyse: Løngabet i finanssektoren er et strukturelt problem

25.02.2026Give Steel A/S

Sponseret

Theis får svejsetraileren til at rulle – og åbner nye døre

20.02.2026Give Steel A/S

Sponseret

NGO’er går sammen om at åbne dørene til arbejdsmarkedet

19.02.2026CSR.dk

Klimaeksperter: Europa skal ruste sig til op mod 3 graders opvarmning

17.02.2026CSR.dk

Europa-Parlamentet afviser kædeansvar trods bred enighed om problemer i byggebranchen

Søstrene Grene giver rekorddonation på to millioner kroner til PlanBørnefonden

13.02.2026CSR.dk

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hvilke kompetencer kræver robuste forsyningskæder?

Få indsigt i fremtidens kompetencebehov i supply chain management og hvordan du kan styrke din rolle og karriere.

Dato

06.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online.

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

09.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

09.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark