Olam lancerer ’net-positiv’ supply chain-strategi

Fødevareproducenten Olam har søsat en bæredygtighedspolitik for sit produktions- og indkøbsarbejde, der grundlæggende skal ’genopfinde landbruget’ således at virksomheden giver mere tilbage, end den tager ud.

Olams supply chain-strategi indebærer, at virksomheden vil give mere tilbage, end man tager ud af fødevare- og afgrødesystemer..

12.04.2018

CSR.dk

Det er ikke længere nok bare ikke at gøre skade, som virksomhed er man nødt til at bidrage positivt til sine omgivelser.

Sådan lyder – i korte træk – ræsonnementet fra den britiske landbrugs- og fødevarevirksomhed Olam, der netop har lanceret en ny bæredygtighedsstrategi for sin forsyningskæde af diverse råvarer. Olam Living Landscapes Policy (OLLP), som strategien hedder, skal derfor ’genopfinde landbruget’.

Læs også: Undersøgelse: Kakaoproduktion medfører udbredt skovfældning

Det centrale element ved OLLP er derfor, at den understøtter ’net-positiv’ tilgang til landbrugsforsyningskæder og naturhåndtering, der skal sikre, at Olam fremover giver mere tilbage, end den tager ud af fødevare- og afgrødesystemer.

Strategien skal gælde på tværs af alle produkter, som Olam sourcer globalt, både direkte og indirekte. Det vil sige både koncernens egne plantager og landbrug, og det omfattende tredjepartsindkøbsnetværk af fire millioner små- og storskala landmænd.

”Landbruget står ved en skillevej. Med mindre vi tager hånd om de mange miljømæssige og sociale aspekter, der påvirker vores forsyningskæder, så går det udover vores fremtidige produktion. Vi har allerede adskillige politikker og strategier på plads, men nu vi er nødt til at gå længere end til bare at gøre mindre skade, og i steder sigte efter en ’netto-positiv’ effekt for at skabe og gendanne social og naturlig kapital”, siger Group CEO for Olam, Sunny Verghese, og fortsætter:

”Vi anerkender at udgivelsen af denne strategi kun er starten på en udfordrende proces, hvor vi vil blive nødt til at bedømme vores egen forretning, påvirke et bredt netværk af landmænd, der rækker udover dem vi sourcer direkte fra, og stadig drive en levedygtig virksomhed.”

Økonomisk sikkerhed skal hjælpe naturen
Olam peger på, at baggrunden for meget ødelæggelse af natur, specielt i udviklingslandene, er ekstrem fattigdom, og derfor handler OLLP i høj grad om at skabe økonomiske fundamenter for landmændene. Eksempelvis skal arealudnyttelse planlægges og udføres, så der kan ske en forsyning af fødevarer samtidig med at vigtig natur bliver bevaret eller styrket, og at lokale økosystemer kan regenerere.

Uacceptabel udnyttelse af landområder blandt såvel Olams egne producenter som tredjepartsleverandører skal derfor ’identificeres og elimineres’, som det hedder.

Videre fremhæver Olam at ‘systemisk forandring er svær’ og at det ikke er noget, der ’sker natten over’. Derfor sætter OLLP konkrete, tidsbestemte målsætninger for forberedelsen af dels det netpositive rammeværktøj, og dels for, hvordan det skal rulles ud til både selskabets egne og tredjepartsleverandører. Rammen og strategien skal forberedes i to tempi; i 2018 og 2020.

Læs også: Nyt værktøj til ansvarlig sourcing af fødevarer og tømmer

”Vi er nødt til at tænke på hele fødevaresystemet og ikke bare det enkelte landbrug, beskrive hvordan vi måler succes og redefinere det ansvar, supply chain-aktører som vi har overfor de samfund og naturområder, hvorfra vi sourcer vores produkter”, siger Head of Corporate Responsibility and Sustainability for Olam, Dr Christopher Stewart.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

08.05.2025Beierholm

Sponseret

Finansiel støtte til arbejdet med bæredygtighed

08.05.2025Schneider Electric

Sponseret

Over 100 år med minikredsbryderen

28.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fra vision til forretning: SMV’er kan vinde markedsandele ved at satse på bæredygtighed

24.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Det er verdens grønneste virksomhed, og de måler alt: - Det er dumt at lade være

10.04.2025BSR

Sponseret

Maintaining Sustainability and Human Rights Principles as Supply Chains Upend

10.04.2025BSR

Sponseret

Maintaining Sustainability and Human Rights Principles as Supply Chains Upend

07.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer skræddersyet løsning til SMV’ers bæredygtighedsarbejde

02.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Mobile datacentre er fremtiden – Schneider Electric opskalerer produktionen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Bag om billederne fra verdens brændpunkter med Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.10.2024

Sted

København, Odense og Århus

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Invest in Women: En aften for forandring i verden ~ Folkekirkens Nødhjælp

Gå ikke glip af årets mest inspirerende aften! Deltag i velgørenhedsarrangementet Invest in Women i Moltkes Palæ. En spændende aften om kvinders økonomiske empowerment og ligestilling – med stærke keynote-speakers og netværk.

Dato

06.02.2025

Sted

Moltkes Palæ, Dronningens Tværgade 2, 1302 København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

19.05.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015. EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkurset afsluttes med en 2-timers eksamen, og du vil også blive evalueret for din fremgang under kurset. Når du består både eksamen og forløbet, vil du modtage et anerkendt CQI and IRCA-certifikat.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Sinatur Hotel Frederiksdal Sjælland, Frederiksdalsvej 360, 2800 Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle