Rapport: Apple udnytter arbejdere i Kina

Ifølge en ny rapport fra en kinesisk NGO underbetaler Apples hovedleverandør sine ansatte i Kina i stor stil, samtidig med at ulovligt overarbejde er udbredt. Skattesmæk fra EU øger trykket på den amerikanske gigant.

Apples flagskibsbutik i Shanghais finansdistrikt. En ny rapport retter en hård kritik mod selskabet for behandlingen af dets arbejdere i landet. Foto: Flickr/Motoya Kawasaki.

06.09.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

Det drejer sig om løn- og arbejdsforhold på kæmpefabrikken Pegatron i Shanghai, der er en af Apples største leverandører af iPhones, med omkring 60.000 ansatte, der for tiden er i fuld sving med at fremstille den kommende iPhone 7, der skulle komme på gaden i USA i midten af denne måned.

Som grundlag for rapporten har CLW indsamlet over 2000 lønsedler i løbet af 12 måneder fra august 2015 til august i år. En grundig gennemgang af de mange løndata har ifølge CLW kastet lys over adskillige kritisable punker.

Først og fremmest handler det om udviklingen i Pegatron-arbejdernes realløn. For mens lønniveauet i Kina generelt er stigende, så er det ”faldet betragteligt” på Pegatron i løbet af de sidste otte måneder. De lokale myndigheder i Shanghai hævede således mindstelønnen fra 304 til 330 amerikanske dollars (knap 2200 kr.) i april i år, og på papiret fulgte Pegatron trop.

Samtidig blev der imidlertid skåret i de ansattes personalegoder og ændret vilkår for betaling af forsikringer, og det samlede resultat blev derfor en lønnedgang for fabrikkens mange ansatte. I 2015 var gennemsnitslønnen således på $1.85/timen, hvilket så steg til $2.00, kun for reelt at blive til $1.60 (godt 10,60 kr.) efter fratrækninger.

Boligforholdene for arbejderne på Pegatron som dokumenteret i CLW's rapport. Foto: China Labor Watch.

Tvungent overarbejde og manglende udstyr
Dernæst er der arbejdstiderne, som også møder skarp kritik fra CLW, der konkluderer, at ”overdrevent og ulovligt overarbejde stadig er fremherskende” på Pegatron. 62 procent af arbejderne havde over 82 timers overarbejde om måneden, med en enkelt arbejder, der havde registreret 109 timers overarbejde og en total arbejdstid på 293 timer, som topscorer. Generelt blev arbejderne tvunget til at arbejde over, og de der måtte bede om ferie eller orlov blev som regel nægtet.

Hertil kommer den ubetalte spildtid. På de fleste produktionslinjer forventes arbejderne således at være klar på deres position 10 minutter før deres vagt starter, men uden at få kompensation herfor. Derudover bruger arbejderne dagligt omkring en time på at passere diverse sikkerheds- og ID-tjek, hvilket systemet heller ikke registrerede, men tværtimod tog fra arbejdernes pausetid.

Endelig slår rapporten fast, at arbejderne blev udsat for ”potentielle arbejdsskader uden tilstrækkelig beskyttelse”. Eksempelvis nævner rapporten ”støjende afdelinger” eller områder, hvor der bliver brugt laser, og ”fabrikken ikke udstyrer de ansatte med beskyttelsesudstyr.”

Ifølge rapporten havde Apple i 2015 indtægter for $58.17 mia. (ca. 387 mia. kr.) i Kina, svarende til godt en fjerdedel af koncernens samlede indtjening. Herudfra generede man et overskud på $13,4 mia. (knap 90 mia. kr.), ”men den totale basisløn til selskabets 1,6 mio. ansatte i landet udgjorde under $6,2 mia. (godt 41 mia. kr., red.)”.

På den baggrund konkluderer CLW, at ”Apple er den reelle kilde bag forholdene omkring mishandlingen af kinesiske arbejdere. Apple tager sig kun af sine aktionærer, ikke sine arbejdere”.

”Lige nu forhindrer Apple en forbedring af arbejdsforholdene i hele smartphone-industrien. Apple alene genererer mere end 90 procent af industriens samlede overskud, mens det store flertal ellers kører med underskud. Hvis Apple ikke tager ansvaret for at leve op til sin status, vil andre virksomheder heller ikke kunne skabe forbedringer”, siger executive director for China Labor Watch, Li Qiang.

Ifølge Europa-Kommissionen har Apple fået systematiske, ulovlige skattefordele i Irland på baggrund af denne model. Illustration: European Commission - DG Competition.

Skatteregning på 96 mia. kr.
CLW’s rapport kommer oveni den massive skatteregning på op til 13 mia. euro (godt 96 mia. kr.) Europa-Kommissionen med konkurrencekommissær Margrethe Vestager i spidsen i sidste sendte i Apples retning på baggrund af de ”ulovlige skattefordele” Irland ifølge Kommissionen har givet den amerikanske mastodont gennem en række år.

Som følge af denne ”forskelsbehandling” har Kommissionen regnet sig frem til, at Apple i 2003 betalte en effektiv erhvervsskat på 1 procent af sin europæiske indtjening, hvilket faldt til 0,005 procent i 2014. Ikke overraskende er Apple uenig i omstændighederne omkring sagen og med topchefs Tim Cooks ord forventer selskabet at ”Kommissionens beslutning vil blive trukket tilbage”.

Læs også: Samsung vil satse på genbrugstelefoner

En længere serie artikler i New York Times har tidligere beskrevet Apples udfordringer omkring Foxconn-fabrikken i Taiwan. Allerede i 2006 skrev Mail on Sunday desuden om bagsiden af Apples iPod-produktion i Kina.

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

28.10.2026Forenede Service

Sponseret

Forenede Service styrker medarbejdernes stemme med digital APV

20.10.2026CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

Fagforening: Dårligt psykisk arbejdsmiljø skal straffes med bøder

CSR.dk

Danmarks første Mental Health Awards: Mental sundhed skal fra enkeltstående initiativer til strategi

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende bæredygtighed

Alle taler om bæredygtighed, men det kan være en svær størrelse at få greb om. Grundlæggende bæredygtighed er et crashkursus, der giver en klar, jordnær og praksisnær introduktion til området. Kurset giver dig en solid forståelse af bæredygtighed på et overordnet niveau og et indblik i centrale begreber, terminologi og aktuelle problemstillinger. Målet er at inspirere og give deltagerne konkrete værktøjer, som kan bruges til at arbejde mere bæredygtigt i hverdagen.

Dato

03.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

03.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

03.11.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

03.11.2026

Sted

Online