Rapport: EU skal skære 95 procent af transportudledningerne

Hvis målet om at begrænse den globale opvarmning til højst to grader skal være realistisk, så skal EU save 95 procent af udledningerne af drivhusgasser fra transportsektoren frem mod 2050, fastslår tysk rapport.

Den europæiske trafik er bland de store syndere, når det kommer til CO2-udslip. Det skal der skæres kraftigt i, fastslår tysk rapport. Foto: flickr/Floris Oosterveld.

03.01.2017

CSR.dk

Transportsektoren er ansvarlig for næsten en fjerdedel af den samlede udledning af drivhusgasser i EU, og heraf kommer de 70 procent fra vejtransporten. Derfor er dette et centralt indsatsområde, når det kommer til bestræbelserne på at sænke både unionens og verdens klimagasudslip.

Læs også: FN: bæredygtig transport afgørende for SDG-mål

Nu har det tyske Öko-Institut så regnet på den opgave, EU står overfor på dette område. I en rapport bestilt af NGO’en European Federation for Transport and Environment (T&E) slår forskningsinstituttet fast, at der på europæisk plan skal barberes 95 procent af transportens drivhusgasudslip frem mod 2050, hvis målet fra COP21 i Paris om at begrænse den globale opvarmning til højst to grader, skal være realistisk.

Mere specifikt, så fokuserer rapporten på det såkaldte Effort-Sharing Regulation (ESR)-system, skriver EurActiv. ESR dækker de områder, der ikke er med i det større Emissions Trading System (ETS). Det gælder bl.a. bygninger, varmeproduktion, landbrug og transport.

Nogle lande trækker den anden vej
ESR blev lanceret af Europa-Kommissionen i juli 2016 og har et reduktionsmål på 30 procent i 2030. Udspillet er lige nu til behandling hos Parlamentet og Ministerrådet, som skal blive enige om indholdet, før det kan blive lov.

Med udgangspunkt i de nye beregninger, peger rapporten imidlertid på, at dette mål slet ikke er ambitiøst nok. 30 procents-målet er således ensbetydende med en reduktion på omkring én procent om året, men for at ramme de 95 procent, så skal den årlige andel nærmere op på tre procent.

Ikke desto mindre er der debat blandt ESRs medlemsstater, hvor nogle lande, med Italien og Polen i spidsen, skubber på for et lavere mål end 30 procent, omkring 20 procent, hvilket fører til kritik fra (T&E).

Læs også: DSV på vej med fossilfri transport i Sverige

”Forslagene fra nogle regeringer vil reelt halvere ambitionsniveaet. De hævder at de er utilfredse med måden, hvorpå arbejdet bliver fordelt, men hvis det virkelig er problemet, så burde de fremsætte ændringsforslag, der ikke fuldstændig ødelægger 2030-målet”, siger transport- og energianalytiker hos T&E, Carlos Calvo Ambel.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.09.2026CSR.dk

Ny analyse: Forlænget olie- og gasjagt vil have et enormt klimaaftryk

27.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny analyse styrker sikkerheden i fremtidens AI-datacentre

CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Jagten på en klimavenlig græsmark er i gang

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg