SBT Aqua vinder årets Green Tech Challenge

Startup-virksomheden SBT Aqua har vundet Green Tech Challenge 2016. SBT Aqua hædres for udviklingen af en ny teknologi, som måler bakterieindholdet i drikkevand hurtigt og effektivt.

Vinderen af dette års Green Tech Challenge blev den nystartede virksomhed SBT Aqua, som Gustav Skands, Frederik Aalund og Christian Bertelsen står bag. Foto: Ulrik Jantzen..

14.11.2016

CSR.dk

I sidste uge løb Danmarks største greentech investerings-event, Green Tech Challenge, af stablen i Industriens Hus i København. Vækstprogrammet kårer hvert år en vinder, som skal findes blandt danske iværksættervirksomheder, der har en mission om at gøre grøn forretning til god forretning.

Vinderen af dette års Green Tech Challenge blev den nystartede virksomhed SBT Aqua. Bag virksomheden står Gustav Skands, Frederik Aalund og Christian Bertelsen, som har udviklet en teknologi, der via sensorer kan måle uorganiske partikler og bakterieindhold i vand. Det betyder, at færre mennesker vil blive syge af forurenet drikkevand, at man hurtigere vil opdage, hvis vandet er forurenet, og at man med det samme kan finde ud af, hvad der forurener det.

Læs også: Dansk vandteknologi besøger Det Hvide Hus

”SBT Aqua vinder årets Green Tech Challenge, fordi de har en vision om at sikre rent drikkevand verden over. De har et super stærkt hold, gode partnere, den forretningsforståelse der skal til for at få global succes og betalende glade kunder”, siger Martin A. Petersen, stifter af Green Tech Challenge.

God eksponering for SBT Aqua
SBT Aqua adskiller sig fra andre kvalitetskontroller af vand ved at bruge trådløse sensorer. Det betyder, at man på et hvilket som helst tidspunkt kan se vandkvaliteten og ikke behøver at sende videnskabsfolk til at tage prøver. På den måde får man hurtigere, bedre og billigere vandmåling.

”Vi er meget beærede over at være blevet kåret som vindere. Især når man tænker på, hvor stærkt et felt vi har været oppe imod. Prisen kommer på et virkelig godt tidspunkt, da vi er ved at rejse flere penge, og et vækstprogram som Green Tech Challenge giver god eksponering”, siger Gustav Skands, CEO i SBT Aqua.

Læs også: Solvatten giver rent vand i udviklingslande

Ud over SBT Aqua deltog 19 andre greentech startups ved årets Green Tech Challenge, hvor flere har udvist globalt skaleringspotentiale.

Det var erhvervskvinden Stine Bosse, der uddelte prisen.

- KLZ

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

01.12.20253H Law

Sponseret

Black Friday: Fest for forbrugerne – minefelt for virksomheder

28.11.2025CSR.dk

Investorer vil investere mere i bæredygtighed

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

16.01.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Kommerciel Bæredygtighed I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

16.01.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Valified
Webinar
Kom godt i gang med ESG

Kom godt i gang med ESG på Valified og gør ESG til en forretning - ikke en byrde. Enkelt. Datadrevet. Og med en klar retning.

Dato

16.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 16. januar: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

16.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom