Statoils stationer får hurtigladere til elbiler

Et udvalg af Statoils tankstationer får installeret hurtigladere til elbiler. Det er resultatet af et nyt samarbejde mellem Statoil og energiselskabet E.ON.

I første omgang bliver det hovedstadsområdet, der får gavn af de nye hurtigladere til elbiler på Statoils stationer. .

15.12.2014

CSR.dk

Fremover kan elbilister tanke strøm fra hurtigladestandere på en række af Statoils stationer. De nye elladere er resultatet af en samarbejdsaftale, som er indgået mellem Statoil og energiselskabet E.ON.

Læs også: Danskerne: Politikerne skal speede op på elbiler

Fakta om E.ONs hurtigladere

  • Laderne har tre udtag: CCS, Mennekes type II og CHAdeMO
  • De har en kapacitet på 43 kW AC og 50 kW DC (afhængig af biltype)
  • Elladerne kan lade to biler samtidigt (AC/DC)
  • Det tager 20-25 min. at lade op til 80 procent

Kilde: E.ON.

Statoil og E.ON har indtil videre planer om at etablere op til otte hurtigladere på Statoils stationer i hovedstadsområdet med mulighed for at udvide netværket til flere byer. De nye hurtigladere vil primært komme til at stå i byområder og tæt på trafikknudepunkter, hvor der er hurtig og nem adgang for elbillisterne.  

”Statoil glæder sig over samarbejdet med E.ON. Vi ser elbilisme, som et naturligt led i den grønne omstilling. Vi tror på, at elbiler, sammen med f.eks. avancerede biobrændstoffer, 2. generations ethanol, methanol og biodiesel, bliver en del af svaret på de udfordringer, vi har med at reducere CO2-udledningen fra transportsektoren”, siger Peter Rasmussen, fuel-direktør hos Statoil Fuel & Retail.

Læs også: Salget af elbiler vokser

Aftalen mellem Statoil og E.ON kommer i forlængelse af E.ONs seneste satsning på at etablere hurtigladere langs motorvejsnettet. 

-SSM

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle