Tøjgigant udbreder kemiprogram

Den amerikanske tøjgigant VF Corporation vil med et nyt kemiprogram styrke kampen mod farlige kemikalier i forsyningskæden.

Ønsket med udbredelsen af programmet er, at de værste ti procent af kemikalierne skal udryddes hvert år..

04.11.2014

CSR.dk

VF Corporation, der blandt andet står bag mærkerne The North Face, Eastpak og Timberland, offentliggør i ny CSR-rapport, at virksomheden vil udbrede kemistyringsprogrammet Chem-IQ. Det skriver fashionforum.dk.

Programmet skal afvikle de ti procent farligste kemikalier, der bruges i forsyningskæden. VF Corporation har tilstræbt at udvikle en metode, der er så simpel som muligt, og inspirationen til programmet kommer fra farveopdelingen i en pH-indikator.

Læs også: Apple forbyder kemikalier i forsyningskæden

”Kemistyring er blevet mere og mere komplekst i forsyningskæder. Vi erkendte, at den eneste vej frem var at løse disse komplicerede spørgsmål i begyndelsen af ??processen og reducere kompleksiteten af hele styringssystemet. Inspireret af enkelheden og skalerbarheden af en pH-indikator, udviklede vi Chem-IQ-screeningprocessen”, siger Sean Cady, VF Corporations vice president for bæredygtighed i forsyningskæden, til fashionforum.dk.

Kemiprogrammet er udviklet i samarbejde med eksperter fra University of Leeds og University of Massachusetts.

Indtil videre har VF Corporation kørt kemiprogrammet på 102 udvalgte fabrikker, hvor de i alt har screenet omkring 1.000 kemikalier og fjernet 68 ton giftig kemi fra forsyningskæden.

-KLZ

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.03.2026CSR.dk

ESG taber terræn på ledelsesgangene: ”Et tegn på manglende seriøsitet”

03.03.2026CSR.dk

Unge og virksomheder samles om bæredygtighed

03.03.2026Valified

Sponseret

ESG uden retning koster tid og effekt – nu inviteres konsulenter til at arbejde mere datadrevet

02.03.2026CSR.dk

Nemlig vil halvere madspild og udfase turbokyllinger i ny ansvarlighedsoffensiv

27.02.2026CSR.dk

Kina sætter tempoet i grøn innovation: Dansk erhvervsliv kalder på europæisk selvransagelse

27.02.2026CSR.dk

Evaluering sår tvivl om nabokompensation til grønne energiprojekter

26.02.2026CSR.dk

Danmark sakker bagud i globalt batteriboom

26.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Løftestang til en bedre arbejdsplads med ESG

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle