Trump ligner en potentiel klimakatastrofe

USA’s kommende præsident, Donald Trump, vil gøre op med Obama-Clinton tidens klimainitiativer og skabe arbejdspladser i den fossile energiindustri. En beregning peger på op mod 16 procent ekstra udledninger.

USA's kommende præsident, Donald Trump, vil have gang i landets kulindustri igen, så bl.a. værket her i Pennsylvania - i øvrigt en af de vigtige svingstater, som Trump vandt - kan se frem til fortsat produktion i mange år. Foto: Flickr/Brett Ciccotelli.

11.11.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

Natten til onsdag dansk tid vandt forretningsmanden og byggematadoren Donald Trump noget overraskende det amerikanske præsidentvalg over forhåndsfavoritten Hillary Clinton. Valgkampen mellem de to kandidater nåede vidt omkring, men et af de emner, der ikke fyldte særlig meget, var klima og energi.

Læs også: Obama er ikke færdig med klimatiltagene

Det står dog ganske klart, at udgangspunkterne for de to var og er vidt forskellige. Mens Hillary Clinton centrerede sin strategi på området omkring at gøre USA til en supermagt for ren energi og at bekæmpe klimaforandringerne, så har Donald Trump, som tidligere omtalt her på CSR.dk, eksempelvis udtalt stor tro på USA’s kulindustri, og generelt været en stor fortaler for at udnytte mulighederne i de fossile brændstoffer.

Nu er Trump så valgt og det har resulteret i flere reaktioner på miljøets vegne. Fra den britiske NGO Friends of the Earth udtaler chief executive Craig Bennett eksempelvis til sitet edie.net, at “valget af præsident Trump tydeligvis er en stor trussel mod vores klima og fremtidens forhold for adskillige generationer. Det er nu vigtigere end nogensinde, at både individer, lokalsamfund, byer, regioner og virksomheder viser vejen mod en renere, sikrere fremtid for os alle.”

Og fra den amerikanske interesseorganisation Environmental Defense Fund siger præsident Fred Krupp, at ”Trumps anti-miljø-synspunkter og klimabenægtelse udgør en seriøs trussel mod alle mænd, kvinder, børn og dyr” på Jorden, og at han har fremført betragtninger ”der bliver modsagt af videnskaben”.

Selv har Trump via Twitter tidligere kaldt klimaforandringerne for ”et komplet, og meget dyrt, fupnummer”, der er ”skabt af kineserne” for at gøre den amerikanske fremstillingsindustri ikke-konkurrencedygtig, og hans principprogram om energi levner heller ikke meget plads til klimaforandringerne.

Stoppe betalinger, ud af Parisaftalen
Tværtimod så handler det om at ”fjerne barrierer opstillet af Obama”, så det store potentiale (50 billioner dollars ifølge Trump) i skifergas, olie og naturgas samt ”rent kul til hundredevis af år” kan udnyttes. Det handler om at skabe arbejdspladser, fx i minerne, og sikre lave el- og varmepriser, og så må de ”miljømæssige forhindringer” vige pladsen, som han formulerede det ved en tale i oktober.

Ved samme lejlighed gav han også udtryk for, at han vil ”stoppe milliardbetalinger til FN’s klimaforandringsprogram” og investere dem internt for at ”reparere USA’s miljø- og vandinfrastruktur”. Allerede tilbage i maj sagde han desuden, at han ville ”annullere Parisaftalen” og "stoppe udbetalingerne af amerikanske skattedollars” til FN’s initiativer i retning af global opvarmning.

Selvom Trump ikke direkte har talt om skære i støtten til vedvarende energi, så har han flere gange antydet, at det kunne blive aktuelt. Hans førnævnte principprogram nævner da heller ikke VE.

Sikkert er det, at han vil tillade den kontroversielle Keystone XL-rørledning, som Obama har forhindret, der skal føre råolie fra oliesand knap 1.900 km fra Canada til Steele City i Nebraska. Selvom rørledningen ifølge det amerikanske Udenrigsministerium vil skabe 42.000 arbejdspladser i konstruktionsfasen, så er der alvorlige miljøkonsekvenser forbundet med både olieudvindingen i Canada og selve rørledningen, der skal transportere 830.000 tønder olie i døgnet.

Sammenlagt får den udstukne kurs tunge konsekvenser for det amerikanske CO2-regnskab, konkluderer konsulent- og forskningsvirksomheden Lux Research. For mens en eventuel Hillary Clinton-ledet administrations politik på området ville have fastholdt tendensen fra Obama-tiden og fortsat med at sænke udslippet af drivhusgasser, så er det stik modsatte tilfældet med Trump.

Læs også: USA’s udvidelse af solenergi overgår alle andre energiformer

”Alt i alt ville de estimerede emissioner være 16 procent højere efter to terminer med Trumps politik end de ville være efter to terminer med Clintons, hvilket sammenlagt ville blive til 3,4 mia. ton større udslip over de næste otte år”, beretter Lux i forbindelse med analysen.

Donald Trump bliver taget i ed som USA’s 45. præsident den 20. januar 2017.

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh tilføjer varme og elegance til julen med farven Wine

09.09.2025CSR.dk

Rekordstor skovpulje er nu åben for ansøgninger

08.09.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Reduktioner uden retning? Derfor er klimatransitionsplanen et vigtigt styringsværktøj.

08.09.2025JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøkonferencen 2025 sætter retning for fremtidens miljølovgivning

05.09.2025CSR.dk

Østjyllands største solcellepark sætter skub i STARKs grønne omstilling

03.09.2025CSR.dk

Der er råstoffer for milliarder i europæernes skuffer

03.09.2025Schneider Electric

Sponseret

Nyt podcastafsnit: Kan vindindustrien blive CO₂-neutral – og hvordan?

01.09.2025CSR.dk

Ny forskning advarer om mulig kollaps af afgørende havstrøm

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Efteruddannelse
Nordic Programme on Non-Discrimination

The Nordic Programme on Non-Discrimination is an online programme designed to support Nordic businesses in advancing equality and inclusion across their operations. If your company is ready to take meaningful steps to identify, assess, and address discrimination-related risks, this programme will guide you through the process with practical tools and expert insights. Sign up before 16 June.

Dato

29.08.2025

Tid

09:30

Sted

Online

Dansk Industri
Kursus
Kommunikér troværdigt om bæredygtighed

Er du klar til at styrke din kommunikation om bæredygtighed? Undgå både greenwashing og greenhushing, og bliv skarp på, hvordan du kan kommunikere om virksomhedens grønne indsatser på en troværdig, effektiv og lovlig måde.

Dato

09.09.2025

Sted

Aarhus

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København september 2025

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

10.09.2025

Tid

09:00

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Kursus
ESG i forandring - Sådan bevarer du retning og ro

JUC's kursus 'ESG i forandring - Sådan bevarer du retning og ro' vil fokusere på, hvordan man finder ind til kernen af ESG-arbejdet og sikrer at det forbliver relevant og værdiskabende for virksomhederne, selv i tider med usikkerhed og skiftende prioriteter.

Dato

10.09.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Masterclass 2: Konfliktforebyggelse og konstruktiv konflikthåndtering i byggebranchen – København

Hvordan kan jurister og advokater hjælpe med at forebygge konflikter i bygge- og anlægsbranchen? Og hvordan kan de konkret bidrage til de gode løsninger, når det er gået galt?

Dato

11.09.2025

Tid

09:00

Sted

Valencia, Danske advokater, Vesterbrogade 32, 1620 København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og facilitering af bæredygtig udvikling

Bæredygtighed, cirkulær økonomi og FNs verdensmål. Disse begreber skal alle virksomheder og organisationer forholde sig til, og det er en ledelsesopgave at vurdere hvordan og hvornår. Statsgodkendt uddannelsesforløb med ECTS-point.

Dato

11.09.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J