Vi skal hjælpe med at skabe sund forretning

Hvad kan vi vente os af Dialogforum for Samfundsansvar og vækst? CSR.dk har mødt med forummets formand, Dan Boyter, for at få nogle svar. En ting er sikkert: det er noget med forretning.

Dan Boyter er formand for Dialogforum for Samfundsansvar og Vækst.

23.06.2016

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Q: HVAD SER DU SOM DIALOGFORUMMETS VIGTIGSTE OPGAVE?

Jeg synes, arbejdet er særligt interessant, fordi det handler om at drive forretning. At være med til at skabe nogle sunde resultater. Det synes jeg er en spændende vinkel. Det kan handle om nye ideer til samarbejde og partnerskaber, om arbejdet med værdikæden og om særlige indsatser i forhold til beskæftigelse. Det spænder bredt. Dialogforum skal så sørge for, at vi kan levere nogle klare ideer og budskaber til regeringen, f.eks. i forhold til udviklingen af den nationale handlingsplan for FN’s 17 bæredygtighedsmål, SDG’erne.

Q: HAR I BESLUTTET JER FOR, HVILKE RUNDBORDSSAMTALER I VIL SÆTTE I GANG?

Selve begrebet er jo fleksibelt, og det er godt, for der har været en enorm interesse for at være med i arbejdet. Vi har i Forummet besluttet, at sådan en samtale kan bestå af alt fra en håndfuld til 40 personer, som med deres faglighed kan give os input til vores videre arbejde.

Foreløbigt har vi besluttet at nedsætte to rundborde: et på SDG-området, hvor vi, hvis vi skal gøre en forskel, skal have fokus på, hvordan vi kan starte en dialog og skabe perspektiv for SMV’erne . Vi skal finde ud af, hvordan den gruppe virksomheder kan bruge SDG’erne.

Vi skal have fundet nogle svar på det spørgsmål som de fleste stiller sig selv, når de ser ned over de 17 mål – ”What’s in it for me?” Det bliver afgørende, at arbejdet med SDG’erne er med til at skabe en sund forretning og i sidste ende en sund bundlinje i de enkelte virksomheder. Det kræver nogle diskussioner og nogle til- og fravalg, og dem vil vi gerne hjælpe med at få i gang.

Den anden rundbordssamtale vil komme til at handle om socialøkonomiske virksomheder. Dialogforummet arbejder jo med vækst og forretningsudvikling, og med udgangspunkt i de gode eksempler, vi allerede har i Danmark, vil vi gerne have input til, hvordan vi kommer videre, fra hvor vi er nu. Vi har tænkt os at samle nogle af rollemodelsvirksomhederne inden for socialøkonomi og få deres bidrag.

Q: HVILKE UDFORDRINGER SKAL DIALOGFORUM VÆRE MED TIL AT IMØDEKOMME? HVAD ER DET I KAN BIDRAGE MED?

Vi kan finde frem til nogle nøgler til, hvad samfundsansvar og globale mål handler om. Hvad kan virksomhederne bruge det til? Vi kan finde nogle eksempler, som man kan spejle sig i, for det er jo ikke kun krav. Der er adskillige virksomheder, som har markedsmuligheder ud af øgede krav til energieffektivitet osv. Vi kan hjælpe med at gøre det klart ”hvad er der i det for mig”?

Men samtidig er der jo ingen tvivl om, at det for næsten alle bliver learning by doing – vi og resten af verden er jo i gang med at finde ud af at omsætte ansvar til sund forretning. Men der er ingen fremtid i at ignorer krav og mål om, at man som virksomhed tager ansvar. Det tror jeg ikke på.

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

16.10.2025CSR.dk

Storinvestorer fastholder kursen: Grøn omstilling er stadig en langsigtet satsning

15.10.2025CSR.dk

Parisaftalen har sat rammerne: Nu handler klimakampen om at få dem til at virke

15.10.2025CSR.dk

Fødevarestyrelsen lader greenwashingsager samle støv

13.10.2025CSR.dk

God ledelse, medarbejdertrivsel og modet til at tænke nyt er oversete veje til vækst i dansk erhvervsliv

13.10.2025CSR.dk

Flere bruger apps til at styrke arbejdsmiljøet: Trods potentialer mangler der forskning

10.10.2025CSR.dk

ESG Barometer 2025: Det skal handle om forretningen

10.10.2025CSR.dk

Villum Fonden investerer 1 milliard kroner i forskning for grønnere byggeri

09.10.2025CSR.dk

I Jylland får SMV’er millioner til grønne ambitioner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Regulations, Reporting, and Target Setting

Join our upcoming 2025 Webinar Series: As the first webinar in the series, this session will help participants to understand what the latest regulations and requirements mean for their approach to Scope 3 over the short, medium, and long term. Insights from influential bodies, in addition to business case studies, will demonstrate how aligning with the needs of these key stakeholders can justify investment into more effective data collection, stronger collaboration within value chains, and greater transparency in reporting.

Dato

16.10.2025

Tid

15:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
Sorghåndtering på arbejdspladsen

Dette kursus giver dig konkrete værktøjer til at håndtere sorg i arbejdslivet – både som leder og kollega.

Dato

20.10.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

21.10.2025

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

PwC Danmark
Webinar
Product Carbon Footprints – Turning Data into a Market Advantage

Understanding the carbon footprint of individual products is essential for companies seeking to meet customer expectations, improve transparency, and make informed strategic choices.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online