12.07.2022 | Klima, miljø og energi
Årskonference: Bæredygtige indkøb i en global krisetid
Indhold fra partner Hvad er dette?
Forum og POGIs årskonference om grønt forbrug i praksis: Brug mindre, bedre og længere
Årskonference om grønt forbrug i praksis: Brug mindre, bedre og længere
Behovet for at omstille til cirkulær økonomi er mere påtrængende end nogensinde: Klima og miljø er under vedvarende pres fra vores forbrug, og samtidig har internationale kriser de senere år vist os, hvor afhængigt og sårbart vores samfund er i krisetider, når der er nedbrud i de globale forsyningskæder. Vi skal kort sagt forbruge mindre og forlænge produkternes levetid ved at reparere og genbruge mere, så ressourcerne holdes i omløb længere.
Hvilken rolle spiller du i den sammenhæng som offentlig eller privat indkøber? Hvilke redskaber har du at gøre godt med? Og hvad er der på vej? Det går vi i dybden med på Forums og POGI’s årskonference 2022.
Den helt store spænding bliver udløst, når vi kårer den grønne og bæredygtige forgangsindkøber med prisen Verdens Bedste Indkøber 2022.
Som altid er årskonferencen en kærkommen lejlighed for at mødes og dele erfaringer med dine kollegaer.
Se program og tilmeld dig her
*Programmet offentliggøres efter sommerferien
Klima, miljø og energi

Kender du Verdens Bedste Indkøber?
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Vær med til 3. temagruppemøde om 'Grønne og klimavenlige indkøb af fødevarer'!
Har du interesse i at fremme grønne fødevareindkøb? Har din organisation erfaring med at sammensætte mere miljø- og klimavenlige måltider eller vil I gerne vide mere om, hvordan dette understøttes? – så er denne temagruppe formentlig noget for dig!
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Ny rapport: Københavns Kommune spiller med indkøbsmusklen
I Årsrapport for bæredygtige indkøb 2021 gør Københavns Kommune status på indsatsen inden for blandt andet cirkulære tekstiler, grønne køretøjer og miljømærkning. Markedsdialog er den røde tråd.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Deltag i temagruppe om ‘Grønt forbrug og adfærd i indkøb’
Har du gode erfaringer med at omstille forbruget, fremme grøn adfærd og udvikle cirkulære løsninger, som du vil dele med andre? Eller har du brug for inspiration til, hvordan det kan gøres i praksis? Så er denne temagruppe måske noget for dig!
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Invitation til Offentlig-Privat Topmøde 2022
Vær med, når vi tager temperaturen på grønne offentlige indkøb på årets OP-Topmøde, som afholdes den 27. april 2022 på Børsen.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi
I Høje-Taastrup er der rift om genbrugt arbejdstøj
En ny kontrakt om arbejdstøj til medarbejdere i hjemmepleje, plejecentre, køkkener/kantiner og sundhedscenter i Høje-Taastrup Kommune sikrer leverance af genbrugstøj til 100 medarbejdere - eller cirka hver 10. medarbejder.
Indhold fra partner