Om
Head of CSR & Communications i Butler's Choice, medstifter af Choice Foundation og CSR-rådgiver gennem eget firma, CSR on Board.
Butler's Choice
I Butler’s Choice har vi særligt fokus på is, brød og seafood…
Læs mere
Om
Head of CSR & Communications i Butler's Choice, medstifter af Choice Foundation og CSR-rådgiver gennem eget firma, CSR on Board.
Butler's Choice
I Butler’s Choice har vi særligt fokus på is, brød og seafood. Ansvarlighed har været en del af vores DNA lige fra virksomhedens start tilbage 1997. Alle produkter er udvalgt ud fra en holdning om, at de skal være af høj kvalitet, lavet på gode råvarer og produceret under ordentlige forhold.
www.butlers-choice.com
Choice Foundation
I 2011 etablerede vi Choice Foundation som en formalisering af Butler’s Choices sociale indsatser i fattige provinser i Vietnam. Butler's Choice har fra 1999-2017 haft eget kontor i Vietnam, hvorfra virksomheden køber Tiger rejer.
Choice Foundation sikrer bedre levevilkår for arbejderne og deres familier i den globale forsyningskæde i overensstemmelse med FN's menneskerettighedserklæring. Fonden har særligt fokus på adgangen til sundhedsydelser og uddannelse, som er vigtige første skridt ud af fattigdom.
www.choicefoundation.dk.
CSR on Board
Jeg rådgiver organisationer, myndigheder og virksomheder om CSR og bæredygtighed gennem mit firma, CSR on Board.
Referencer: Rederiforeningen, Erhvervsstyrelsen, Verdens Bedste Nyheder, Udenrigsministeriet og den danske ambassade i Vietnam.