Nyhedsarkiv
Klima, miljø og energi

Miljøchef hos møbelvirksomhed: Bæredygtighed er meget mere end CO2
Hos kontormøbelproducenten Kinnarps oplever produkt- og miljøchef Helle Blædel, at samtalen ofte kredser om CO2-udledning, når det gælder bæredygtighed.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Fra snorlige græsplæne til hjemsted for biologisk diversitet
Erhvervsområdet på Dusager i Aarhus skal summe af liv fra insekter og andre dyr. Det har en enig grundejerforening, der består af ATP Ejendomme og Kinnarps A/S, besluttet. Det 17.200 m2 store areal er i gang med at blive transformeret fra græsplæne til blomstereng med naturlige insekthoteller. Hos grundejerne har man et ønske om at skabe større biodiversitet.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Stofrester ender som unikke taburetter
Kinnarps genbruger stort set alle rester fra møbelproduktionen til nye produkter og energi på fabrikkerne
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

CSR-rapport: Kinnarps bæredygtighedsrapport 2021
Hos Kinnarps skaber vi ægte bæredygtige indretningsløsninger.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

KINNARPS præsenterer undersøgelse om arbejdsmiljø i klasseværelser
Hvordan kan man påvirke undervisningen og indlæringen i et klasseværelse ved hjælp af møbler og indretning? I en ny undersøgelse fra Kinnarps har lærere og elever medvirket i skabelsen af et helt nyt, aktivitetsbaseret klasseværelse.
Indhold fra partner
Supply chain

5 spørgsmål du bør stille din leverandør om bæredygtighed
Bæredygtighed er på alles læber, og mange virksomheder og organisationer arbejder i dag aktivt med området. Det glæder Helle Blædel, produkt- og miljøchef hos Kinnarps Danmark, men hun mener, at vi har brug for en bredere og mere holistisk tilgang til bæredygtighed.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Kinnarps' blå bil-koncept – vores bidrag til bæredygtige miljøer til kontor og skole
Den måde, dine nye møbler transporteres på, er afgørende for, hvor bæredygtig din nye indretningsløsning er. Hos Kinnarps har vi vores eget logistiksystem, hvor vi kontrollerer alle dele i kæden. Det betyder, at vi kan mindske transportbilernes miljøpåvirkning væsentligt – fra CO2-udledning til forbrug af emballage.
Indhold fra partner