13.12.2022 | Navnenyt
Vugge til Vugge hyrer svensk Cradle to Cradle assessor

Christian Engene skal hjælpe Vugge til Vugge med at gennemføre Cradle to Cradle certificeringer for blandt andet svenske kunder.
Vugge til Vugge ApS styrker sit certificeringsteam igen. Det er kun få måneder siden, der blev ansat tre nye i assessorteamet, og nu er der indgået en aftale med Christian Engene som associeret konsulent.
Christian er svensker og bor i Stockholm, hvorfra han skal vurdere produkter og lede projekter for Vugge til Vugge i forbindelse med Cradle to Cradle Certified® Product Standard.
Christian Engene er leder af firmaet Remanufaktor, der rådgiver om design og udvikling af produkter og services til cirkulær økonomi. Christian har især erfaring med forbrugerprodukter inden for elektronik og arbejder innovativt i krydsfeltet mellem fysiske produkter og digitale systemer for både globale brands og start ups.
Herudover er Christian bestyrelsesmedlem i Cradlenet. Det er en svensk organisation, der støtter virksomheder med at omstille til cirkulær økonomi.
"Det er en yderst kompetent mand, vi har fået på holdet, og vi får brug for ham. Vi har igennem de seneste 3-4 år hjulpet en del svenske virksomheder med at Cradle to Cradle certificere produkter, så det bliver en stor fordel at have en fast assessor i Sverige. Både i forhold til at tage flere virksomheder ind, men også når vi skal recertificere for de svenske kunder," siger direktør i Vugge til Vugge, Annette Hastrup.
Menneskerettigheder
Standarder arbejder for mere lighed
Virksomheder med Cradle to Cradle certificerede produkter forpligter sig blandt andet til at sikre menneskerettigheder og ligestilling i hele leverandørkæden, mens en ny ledelsesstandard fra Dansk Standard giver værktøjer til at styre processerne.
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Cradle to Cradle sætter nye standarder for fremtidens produkter
Cradle to Cradle Certified® Version 4.0 sætter ny international standard for morgendagens produkter til den cirkulære økonomi under hensyn til klima, miljø, sundhed og socialt ansvar
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi
C2C Certified® gør gode produkter bedre
Troldtekts akustikløsninger avancerede i år fra C2C Certified® Sølv til Guld. Ceramas penselglasurer gik fra Bronze til Sølv. Ege Carpets udvikler på højttryk. Alle tre eksempler på, hvordan certificeringsordningen driver en innovativ udvikling
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi
Cradle to Cradle version 4 kommer igen til kommentering
Vugge til Vugge ApS tilbyder allerede nu at indlede certificering efter de nye kriterier, så man kan være klar, når den reviderede standard træder i kraft sidst på året
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi
B&O og Novo Nordisk opnår verdens første v. 4.0 Cradle to Cradle certificeringer
En højttaler og en medicinæske er de første produkter i verden, som har opnået Cradle to Cradle Certified® efter den nye ambitiøse standard, version 4.0. Begge certificeringer er gennemført med Vugge til Vugge ApS som assessor
Indhold fra partner
Klima, miljø og energi

Wiking Gulve får Cradle to Cradle certifikat
Wiking Gulve A/S beviser deres rejse mod nye bæredygtige højder med Cradle to Cradle certificering
Indhold fra partner