’Hydrogenråd’ lanceret i Davos

Under sidste uges WEF-årsmøde blev et såkaldt brintråd lanceret. Sammenslutningen består af førende energy-, transport- og industrivirksomheder og er den første af sin slags på globalt plan.

I alt 13 ledende virksomheder inden for blandt andre energi- og bilindustrien har involveret sig i den nye sammenslutning Hydrogen Council. Foto: Alstom. .

23.01.2017

CSR.dk

I sidste uge mødtes erhvervsledere, statsoverhoveder og politiske beslutningstagere til World Economic Forums årlige topmøde i Davos. Et af de tiltag, der blev lanceret under mødet, er den globale sammenslutning ’Hydrogen Council’.

Læs også: Head & Shoulders vil sælge shampoo i flasker af genbrugsplast

Konsiliet består af 13 erhvervsledere inden for nogle af verdens førende energi-, transport- og industrivirksomheder, skriver organisationen Hydrogen Europe, der selv har været med til at kickstarte det nye hydrogenråd.

Formålet med sammenslutningen er at positionere brint som en af hovedløsningerne i den grønne omstilling. Det er første gang, et globalt initiativ sætter fokus på brint som middel til at fremme energiomstillingen på denne måde.

De er med i Hydrogen Council

De internationale virksomheder, der indtil videre er en del af den nye sammenslutning er:

Air Liquide, Alstom, Anglo American, BMW GROUP, Daimler, ENGIE, Honda, Hyundai, Kawasaki, Royal Dutch Shell, The Linde Group, Total og Toyota.

Rådet ledes af to medformænd fra forskellige geografiske områder og sektorer. Pt. ledes sammenslutningen af henholdsvis adm. direktør og formand for Air Liquide og Toyota.

Kilde: Hydrogen Europe

Hydrogenkonsiliet ledes af to medformænd, Benoît Potier, adm. direktør for Air Liquide, og Takeshi Uchiyamada, formand for Toyota. Blandt rådets andre parter kan nævnes Honda, BMW, Shell og Daimler.

”2015-aftalen fra Paris om at bekæmpe klimaforandringerne er et vigtig skridt i den rigtige retning, men kræver handling fra erhvervslivet hvis den skal blive til virkelighed”, udtalte Benoît Potier i forbindelse med rådets lancering.

Han mener især, at samlingen af forskellige, førende industrier er en styrke for hydrogenrådet, men understreger samtidig, at Hydrogen Council får brug for samarbejdspartnere:

”Men vi kan ikke gøre det alene. Vi har brug for, at regeringer selv bakker hydrogenomstillingen op med tiltag og handlinger. Vores ønske til verdens ledere er i dag at forpligte sig til hydrogen, så vi sammen kan nå vores fælles klimamål (…)”.

Læs også: Ny WEF-rapport: Her er verdens største risici lige nu

Hydrogen Council vil samarbejde med en række hovedaktører inden for forretningsverdenen, den politiske verden samt brintindustrien for at nå målsætningen. Læs brintrådets rapport om det fremtidige arbejde og visionerne her.

-CHM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

29.10.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Nyt EUDR-forslag i 11. time: EU varsler lettelser for virksomheder – men usikkerheden vokser

29.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh har skabt udendørspotter, der kan stå ude hele året rundt

29.10.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Mad & drikke som strategisk bæredygtighedsværktøj på møder og konferencer

28.10.2025Alexandra Instituttet

Sponseret

Ny platform forbedrer produktionslinjen, bundlinjen og CO2-regnskabet

28.10.2025CSR.dk

Plantebøfproducent får 300 millioner til ny fabrik og eksporteventyr

27.10.2025CSR.dk

Flere klimaskader og stigende bekymring men ingen samlet plan i sigte

27.10.2025CSRD+CO

Sponseret

Solceller er et effektivt ESG-greb

27.10.2025Klimaklar

Sponseret

Lær at bruge Klimakompasset med et gratis læringsforløb - og tag ejerskab over jeres CO2-data

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

28.10.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - Oktober

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

28.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

30.10.2025

Tid

08:30

Sted

Esbjerg

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

30.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Integrating Data into Business Strategy

This webinar will help businesses to value Scope 3 beyond compliance and regulatory needs and begin to recognise it as a source of value creation within their low-carbon transition. It will provide an overview of how leading businesses have elevated Scope 3 data into strategic decision-making for the whole business, through demonstrating the business case to key functions, and assessing the impacts of emissions reduction activities against relevant KPIs.

Dato

30.10.2025

Tid

15:00

Sted

Online via Zoom