”Vi vil hylde dem, der når hele vejen rundt”

Ny pris vil belønne virksomheder, der tænker ud af boksen og er nyskabende, bæredygtige og profitable. Sammen med et alternativt format skal det være med til at tiltrække og inspirere andre virksomheder, end dem man plejer at se i CSR-kredse.

Børsen i København lægger lokaler til, når 360 grader-prisen skal uddeles den 19. september..

17.08.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

Diverse konferencer, messer og prisuddelinger er ikke nogen sjældenhed i CSR-verdenen – vi har selv et par stykker i kalenderen – men ikke desto mindre mener tre partnere bag en ny pris, at der er plads til en mere. Det er tanken, at den skal skille sig ud fra mængden ved at have fokus på forretning, der når hele vejen rundt – hvor både indtjening, skalerbarhed og bæredygtighed går hånd i hånd.

Læs også: Fejlfinder-kultur lægger dæmper på CSR i Danmark

Det er tre erfarne organisationer, der har slået sig sammen for at få det til at lykkes. Dansk Erhverv, Green Network og Dansk Initiativ for Etisk Handel er således arrangørerne bag den nye hædersbevisning, der under navnet 360 grader-prisen bliver uddelt på Børsen i København d. 19. september.

Formålet med prisen er, at ”… hylde de startups og etablerede virksomheder, der arbejder i krydsfeltet mellem profit og skalerbarhed nyskabelse, bæredygtighed og effekt”, som det hedder i indbydelsen til eventen.

Hvordan det skal ske i praksis, har folkene bag selvsagt gjort sig en del tanker om. Blandt andet handler det om, at man gerne vil tiltrække aktører, der ikke normalt er beskæftiget med ansvarlighed, bæredygtighed, forretningsetik og lignende, og ”vise dem mulighederne i konceptet”, som partnerne bag eventen siger. Her er setuppet et vigtigt parameter.

”Vi vil gerne skabe et arrangement med en lidt anderledes kant end dem, der findes i dag; som er ligetil og med konkrete eksempler. Vi vil gerne hylde både de nystartede virksomheder, der rammer krydsfeltet mellem indtjening, bæredygtighed og skalerbarhed, og de etablerede aktører, der viser, at de kan tænke i andre baner end de gængse og arbejder derefter”, siger de.

Noget nyt til de erfarne og inspiration til de nye
Selve prisuddelingens format er en anden faktor, der skal være med til at ’åbne prisen op’ for en bredere og mere forskelligartet skare af ansøgere. Til showet på Børsen skal de virksomheder, der bliver udvalgt ud fra deres ansøgninger, således præsentere deres idé/tiltag live på scenen og ikke mindst foran en ekspertjury, som derefter vil votere og udpege de to vindere i kategorierne startup og etableret virksomhed. 

Læs også: Handlingsplan for verdensmål modtages forsigtigt positivt

”På den måde prøver vi noget nyt, der forhåbentlig kan lokke nogle andre brancher til, end dem vi er vant til at se. Samtidig skal prisen også inspirere endnu flere virksomheder til at se hvordan forretningsmodeller, der bygger på ny teknologi, er skalerbare og gør en forskel på bærdygtighedsfronten, kan tænkes ind i deres hverdag. De erfarne CSR-folk skal have noget nyt at se, og dem, der ikke er så hjemmevante i gamet, skal få vist logikken og forretningsmulighederne i det her tankesæt”, siger partnerne bag eventen.

Der er frist for indstilling til 360 grader-prisen søndag den 27. august.

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

23.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Casper skal til EM i elektrikerfaget: ”Jeg er mere end bare en elektriker”

16.04.2025CSR.dk

Der er meget mere at hente i ansvarlig markedsføring

16.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric anerkendt som nr. 1 inden for liquid cooling

11.04.2025CSR.dk

Klimavenlig kampagne skal få turister til Aarhus

09.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Studentermedhjælper med stærke evner inden for eventafvikling og -koordinering

09.04.2025Toms Gruppen A/S

Sponseret

Toms Gruppen viser fremskridt på alle strategiske bæredygtighedsområder

31.03.2025CSR.dk

ESG-kommunikation med nyt bagtæppe

31.03.2025Creative ZOO

Sponseret

Værdiskabende rapportering: Sådan sikrer I det gode samarbejde

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: The EU AI Act: What you need to know - and do

Get an in-depth understanding of the EU AI Act with legal expert Niels Christian Ellegaard. He will provide a comprehensive overview of the regulation, highlight important deadlines, and explain how to approach and manage the EU AI-Act at this stage.

Dato

24.04.2025

Sted

Online

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

24.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Er din virksomhed underlagt Bekendtgørelse 761/2024? Vær sikker på, at du opfylder de nye krav

Den 1. juli 2024 udsendte Energistyrelsen Bekendtgørelse 761/2024 med opdaterede krav til obligatoriske energiledelsessystemer og energi- og klimasyn for visse virksomheder.

Dato

24.04.2025

Tid

10:00

Sted

Online på MS Teams

MäRK
Gå-hjem-møde
B Corps Evolution of Standards: Få et overblik over, hvad det betyder for dig

B Lab offentliggør i april sine nye, opdaterede standarder for, hvad virksomheder skal opfylde, hvis de vil være B Corp. Men hvad betyder det for dig og din virksomhed?

Dato

24.04.2025

Tid

14:00

Sted

Strandboulevarden 66, st, 2100 København Ø

PwC Danmark
Webinar
Sustainability Reporting Beyond CSRD

- What and How

Dato

25.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på de nye krav om energiledelse, energi- og klimasyn baseret på BEK 761/2024

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelsen, skal I sikre, at I opfylder de nye krav. På dette 2,5-times online minikursus, giver vi dig den viden, du har brug for for at leve op til de nye krav.

Dato

25.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online