Afsløring: Haribos vingummibamser produceres af slaver

For nylig kunne en tysk dokumentar afsløre, at både slaveri, børnearbejde og dyremishandling finder sted i forbindelse med produktionen af Haribos vingummibamser. Haribo er overraskede og har sat undersøgelse i gang.

Ifølge en tysk dokumentar gemmer Haribos farverige vingummibamser på en mørk og kedelig hemmelighed. Arkivfoto..

10.11.2017

CSR.dk

Haribos farverige vingummibamser er både et hit blandt børn og voksne verden over – men nu afslører den tyske dokumentar ’Markencheck’, at den populære spise har en mørk hemmelighed.

Slikgigantens vingummibamser produceres nemlig af børn i Brasilien, og indholdet i bamserne kommer fra både syge og mishandlede dyr.

Dyre-aktivister: Grisene lever under kummerlige forhold
Udover sukker er vingummibamsens vigtigste ingredienser gelatine, der stammer fra grisehud og griseben. For at få fat i dette samarbejder Haribo med firmaerne Westfleisch og Gelita – firmaer, der, ifølge dyre-aktivister, ikke behandler grisene godt.

Ifølge en gruppe dyre-aktivister, der i al hemmelighed har filmet grisenes forhold, har grisene både betændelse i øjnene, blå mærker på hele kroppen, lever i deres egne ekskrementer og har ikke adgang til vand.

Læs også: Fortune kårer verdens bedste arbejdspladser

Det er imidlertid ikke forhold, som man kender til hos hverken Westfleisch eller Gelita, der samtidig påpeger, at deres svinekød kun kommer fra raske dyr fra certificerede slagterier.

Haribo selv kan i dokumentaren fortælle, at de og deres samarbejdspartnere lever op til de højeste standarder, og at de konstant er opmærksomme på at identificere og rette eventuelle svagheder i produktionen.

Benytter sig af slaver og børnearbejde
Under en undersøgelse af Haribos vingummibamser kunne journalisterne bag dokumentaren også afsløre alvorlige arbejdsforhold på brasilianske gårde og plantager, der mest af alt minder om slaveri.

Det opdagede de under et besøg i den nordøstlige del af Brasilien, hvor man producerer Carnauba-voks, som Haribo bruger i vingummierne.

Her arbejdede nedhugger til 77 kroner om dagen i junglen uden skygge og i over 40 graders varme. Samtidig sov de udenfor eller i lastbiler, havde ikke adgang til toiletter eller rent drikkevand, og mange af dem var børn.

Det fortalte en repræsentant fra det brasilianske ministerium for arbejdsvilkår, der samtidig kunne oplyse, at nogle arbejdsforhold er så dårlige, at den brasilianske regering er blevet involveret og udfører razziaer på gårde med ’umenneskelige’ arbejdsvilkår.

Læs også: Rapport: Store virksomheder gør ikke nok for at tackle slaveri

Vil foretage undersøgelse af arbejdsforhold
Efter offentliggørelsen af dokumentaren har Haribo udtrykt stor overraskelse overfor de opdagede tendenser. Derfor har koncernen igangsat en undersøgelse, der skal kigge på, om der reelt sker en krænkelse af menneskerettighederne, når de brasilianske nedhuggere er på arbejde:

"Vi har sat en gruppe uafhængige, akkrediterede og certificerede revisorer til at gennemføre en undersøgelse af vores Carnauba-forsyningskæde, og vi afventer i øjeblikket resultaterne af undersøgelsen”, siger en talsmand fra Haribo.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.06.2026CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

04.06.2026CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Data i værdikæden er (stadig) fuld af huller

CSR.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår langsigtet partnerskab med tysk energiselskab om levering af landkabler

CSR.dk

Partnerskaber er stadig populære - og handler nu om forretning

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Ny alliance skal styrke ansvarlig forretning i Bangladesh

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

PwC Danmark
Webinar
Sustainability Strategy in the Boardroom

Sign up and gain insights into how boards and executive leadership teams work with sustainability strategy and reporting, featuring perspectives from Professor Andreas Rasche (CBS) and board members Mads Nipper and Jeanette Løgstrup, alongside PwC experts.

Dato

08.06.2026

Tid

15:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
TNFD webinar: How TNFD can support ESRS reporting

This webinar will explore how companies can use TNFD as a practical tool to prepare for ESRS reporting.

Dato

09.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense